Prawidłowe odżywianie w sporcie wyczynowym jest podstawą osiągania sukcesów. Sprawność działania organizmu człowieka jako kompleksu układów jest silnie uzależniona od stałych zbilansowanych dostaw makro – i mikroelementów, witamin, a także płynów. W zależności od wykonywanego wysiłku, warunków pogodowych czy indywidualnych uwarunkowań określa się indywidualne zapotrzebowanie niezbędne do zapewnienia optymalnego poziomu energii.

Każdy zawodnik cechuje się innym tempem przemiany materii, ekonomią pracy wysiłkowej, wskaźnikiem utraty ciepła czy uczuleniem na alergeny. Podane czynniki muszą być uwzględniane przy układaniu codziennego menu, gdyż w przeciwnym razie może okazać się ono nieskuteczne. W dzisiejszych czasach nietrudno jednak o ustalenie odpowiednich wzorców i powielanie nawyków żywieniowych najlepszych tenisistów. Jednym z najszerzej komentowanych przykładów jest dieta bezglutenowa stosowana przez Novaka Djokovica, która również wśród nietrenującej części społeczeństwa staje się coraz bardziej popularna. Trzeba przy tym pamiętać, że w treningu sportowym uzasadnienie znajdują tylko takie działania, po których organizm przejawia najwyższe wieloaspektowe możliwości, nie tylko w subiektywnej ocenie zawodnika. Dlatego też odpowiedzi na pytanie, „czy stosowana dieta jest odpowiednia?”, należy szukać w „mowie” ciała.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 31  Strona 32  Strona 33  Strona 34  Strona 35

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

O dobrotliwym wpływie seksu na wiele aspektów naszego życia powiedziano już niemal wszystko. A jak jest w sporcie? Pomaga czy przeszkadza, zwiększa wydolność czy jednak odbija się na formie – badania na ten temat trwają od lat, ale nie przynoszą jednoznacznych wniosków.

Gra w obronie? A co tu jeszcze można napisać? Jest bramka, przed nią bramkarz, a do tego jeszcze dziesięciu graczy, którzy muszą zrobić wszystko, na co pozwalają przepisy, aby piłka nie znalazła się w siatce. Kropka i na boisko, panowie! Albo może spróbujmy zastanowić się, czym w gruncie rzeczy jest gra bez posiadania w piłce nożnej i jakie są jej obecne uwarunkowania?