Trening siłowy to bardzo specyficzna dziedzina sportu. W odmianie profesjonalnej jest środkiem do osiągania sukcesu w takich dyscyplinach jak kulturystyka, trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów czy strongman. W wydaniu amatorskim polega na przerzucaniu wolnych ciężarów oraz korzystaniu z maszyn oporowych w klubach fitness. W ostatnich latach zainteresowanie treningiem siłowym rośnie, ale nie tak szybko jak innymi aktywnościami sportowymi.

Typowe siłownie tracą zatem na znaczeniu i stanowią coraz mniejszy odsetek sportowej części naszego życia. Przez ostatnie lata praktycznie nie powstają już typowe siłownie z wolnymi ciężarami, maszynami i kilkoma urządzeniami do treningu wytrzymałościowego. Sekcja treningu siłowego występuje, ale stanowi jedynie część wielkiego kompleksu sal do fitnessu, crossfitu, spinningu i systemów walk. Warto jednak bliżej przyjrzeć się treningowi oporowemu, gdyż ma on zalety bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do uzyskania w innych dyscyplinach sportu. Z pewnością nie wszyscy chcieliby uczynić z niego podstawę podejmowanych przez siebie aktywności fizycznych, ale warto rozpatrzyć wizyty w strefie treningu siłowego jako ważny element dbałości o zdrowie i czerpania radości ze sportu.

Wobec omawianej dyscypliny nie można być obojętnym. Trening siłowy to bardzo charakterystyczna aktywność fizyczna. Można go bardzo polubić, ale istnieje również szansa, że nie będziemy myśleć z chęcią o wizycie na sali ze sztangami i maszynami. Wszystko zależy od nastawienia psychicznego i radości, którą z tego treningu można czerpać. Pierwszy czynnik w dużej mierze zależy od wiedzy na temat tego treningu. Druga zmienna wpływająca na to, czy polubimy siłownię, czy nie, zależy od substancji chemicznych uwalnianych w trakcie treningu. Siłownia jest pod tym względem szczególnym miejscem. Serwowanie mięśniom bodźca w postaci sesji treningu oporowego może wyzwolić wszystkie substancje odpowiedzialne za czerpanie radości z uprawiania sportu. Są to przede wszystkim endogenne hormony opioidowe z grupy endorfin i enkefalin. Peptydy te powstają w układzie nerwowym i spełniają wiele różnych ról. W trakcie treningu łączą się z receptorami opioidowymi, wykazując działanie euforyczne i przeciwbólowe. Kolejnymi substancjami są endokannabinoidy oraz osławiony hormon miłości – fenyloetyloamina. Za jednym zamachem dostajemy morfinę, konopie i extasy w naturalnej postaci. Oczywiście z każdego sportu można czerpać przyjemność dzięki produkcji wspomnianych substancji, ale trening siłowy – na skutek specyficznego bodźca i związanych z nim beztlenowych przemian energetycznych – jest pod tym względem jednym z faworytów. Potrafi sprawić radość nieporównywalną z żadnym innym sportem.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 28  Strona 29  Strona 30  Strona 31

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Choć w seniorskiej piłce nożnej na boisku występuje równocześnie po jedenastu zawodników z każdej strony (przy wyjątkowym naprzykrzaniu się sędziemu nie musi to być jednak regułą przez dziewięćdziesiąt minut), praktycznie nie pojawiają się sytuacje, w których bramki padałyby po akcji wymagającej aktywnego udziału wszystkich graczy.

Finały mistrzostw świata w 2014 roku przypominały podróż w czasie. Na pierwszy rzut oka trudno jednak było jednoznacznie ustalić zwrot wektora: czy to w przyszłość, czy może w przeszłość? Oto na naszych oczach historia albo postanowiła zawrócić i zrobić rundę honorową, albo napisać się na nowo. A dokąd tak naokoło zmierzamy? Do ustawień rozpoczynających się od jeden – trzy – itd. według trenerów finalistów.