Aktywność fizyczna to jeden z trzech filarów decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Pozostałe dwa to rzecz jasna dieta i sen. Nie można dać pierwszeństwa żadnemu z tej wielkiej trójki. Zaniedbanie jednego z tych czynników może bardzo mocno ograniczyć radość życia.

1. Poprawa wydolności organizmu

Wydolność organizmu to zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego bez znacznego zaburzenia homeostazy, popularnie zwana kondycją. Chyba każdy chciałby móc się poszczycić porządną wydolnością. Pozwala ona bez problemu wejść na czwarte piętro bez zadyszki, wykonywać prace ogrodowe czy podbiec do autobusu, nie zalewając się przy okazji potem. Dobra kondycja pozwala bardziej cieszyć się życiem i oznacza dobre zdrowie organizmu. Należy pamiętać, że wysoka wydolność fizyczna, która łączy się z efektywnością przemian energetycznych oraz wydajną pracą układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, ułatwia pracę nad kondycją umysłową.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 42  Strona 43

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Jeśli tyle masz do powiedzenia swojemu zawodnikowi, to ani on nie jest i nie będzie wygranym, ani ty nie zostaniesz motywatorem. Motywują na potęgę, od metra, na zawołanie i bez potrzeby już wszyscy. Jednak nie każdy zadaje sobie pytanie o skuteczność procesu motywacji i jego dostosowanie do zapotrzebowania sportowców. A tu kryje się prawdziwy skrót do sukcesu.

Piłka nożna to gra decyzji – bardzo wielu, podejmowanych w deficycie czasu, z uwzględnieniem licznych, dynamicznie zmieniających się parametrów. Dokonywanie właściwych wyborów jest ściśle uwarunkowane dostępnością informacji, na podstawie których możemy decydować. A to z kolei wymaga jak najlepszego wykorzystania dwóch zmysłów: słuchu i wzroku. Czy trening może wpływać na te dziedziny?