Współczesny trening w piłce siatkowej jest procesem złożonym, a na jego skuteczność wpływa wiele czynników, których znajomość stanowi podstawę całej działalności szkoleniowej. Organizując trening siatkarski, należy uwzględnić m.in. czas trwania jednostki treningowej, formę prowadzenia treningu oraz wiek i zaawansowanie grupy.
Czas trwania sesji treningowej
Zazwyczaj czas trwania jednostki treningowej w siatkówce zawiera się w przedziale od 60 do 90 minut. Czas trwania jest zależny od:
- formy prowadzenia treningu,
- rodzaju ćwiczeń,
- poziomu przygotowania siatkarzy,
- okresu w sezonie, w jakim odbywa się trening,
- intensywności treningu,
- potrzeb i celów.
Budowa jednostki treningowej
W budowie treningu siatkarskiego można wyróżnić 3 główne części charakterystyczne z punktu widzenia realizacji założeń treningowych:
- Część pierwsza – rozgrzewka Jest początkową częścią każdego treningu siatkarskiego, a jej celem jest wszechstronne pobudzenie organizmu i przygotowanie go do pracy w części następnej. Przez rozgrzewkę osiąga się m.in. pobudzenie układu sercowo-naczyniowego, dokrewnego, oddechowego, nerwowego oraz mięśniowego. Pobudzenie tych układów objawia się zwiększeniem częstości skurczów serca, częstości oddechów, zwiększeniem pobudliwości nerwowo-mięśniowej, a także wzrostem temperatury pracujących mięśni.