MAGAZYN TRENERA

Praca trenera personalnego zdecydowanie różni się od działania animatora sportu. Analiza pokazuje, że trener i animator mają wiele punktów wspólnych. Okazuje się, że istniejące różnice można wykorzystać w pracy z podopiecznymi. W jaki sposób? Postaram się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Na co dzień pracuję jako trener personalny. Moja praca polega na indywidualnym podejściu do podopiecznych. W październiku br. wziąłem udział w szkoleniu dla animatorów sportu z orlików, zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Kultury Fizycznej. Wiedziałem, że współpraca przebiegnie sprawnie, bo większość animatorów to osoby aktywne fizycznie i działające w różnych klubach sportowych. Bloki treningowe miały na celu pokazanie nowych możliwości pracy z młodszymi uczestnikami orlików. Mimo różnego wieku uczestników, tempo i intensywność treningów bez problemu została dostosowana do całej grupy. Spotkanie z animatorami stało się również inspiracją do tego, by porównać ich profesję z zawodem trenera personalnego i zastanowić się, w jaki sposób animatorzy mogą wykorzystać w swojej codziennej pracy trenerskie doświadczenia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 78  Strona 79  Strona 80

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wydawać by się mogło, że w ćwiczeniach i regularnych treningach chodzi przede wszystkim o efektywność. Okazuje się, że nie tylko. Ważna jest również satysfakcja klienta z aktywności podjętej pod okiem trenera personalnego. Trenerzy mają zatem utrudnione zadanie, ponieważ proponowane przez nich ćwiczenia nie dość, że muszą być skuteczne, to dodatkowo powinny sprawiać, że klient z chęcią i zapałem wróci na kolejny trening.

Rok 2018 zapowiada się bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o finansowanie, jak i ze względu na perspektywy szkoleniowo- -organizacyjne w polskim sporcie. Coraz pewniej wkraczają do niego również nowoczesne technologie, które udoskonalają proces szkolenia, a nawet śledzenia rozgrywek w różnych dyscyplinach. Kolejne rewolucyjne urządzenia dają nam coraz większe szanse na wykorzystanie pełnego potencjału zawodników i lepszej diagnostyki procesu przygotowania każdego sportowca. Pozostaje tylko liczyć, że udoskonalane...