W obliczu takich wymagań należy zrobić wszystko, aby rozpoznać i poprawić każdy najdrobniejszy mankament, aby tym samym przyczynić się do osiągnięcia najlepszego wyniku sportowego.

Jednym z narzędzi służących ocenie ludzkiej motoryczności opisywanej przez polskich naukowców – Macieja Demela i Alicję Skład są badania funkcjonalne. Motoryczność ludzka to całokształt potrzeb i zachowań ruchowych człowieka, a badania funkcjonalne są próbą uchwycenia pewnych parametrów ruchu, jego składowych, które można ocenić i porównać. Badania te wykorzystuje się już bardzo powszechnie nie tylko w rehabilitacji, ale coraz częściej właśnie w sporcie. Okazuje się bowiem, że dzięki nim możemy określić stan zdrowia, potencjał ruchowy i poziom wyczynu. Jednym z takich badań jest właśnie Functional Movement Screen.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 76  Strona 77  Strona 78

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sama obecność w mediach społecznościowych i posiadanie swojej witryny internetowej nie wystarczy ani niczego nie gwarantuje — podobnie jak dobre zdanie o nas i naszych kompetencjach wypowiadane przez starych znajomych. Czy chodzi tylko o miłe „połechtanie ego”? A może o nieodstawanie od innych, którzy poza pracą instruktora fitness czy trenera karate postawili na obecność w Internecie?

Najnowsze narzędzia do grupowego pomiaru parametrów sportowych są przeznaczone dla najbardziej wymagających trenerów wszystkich dyscyplin sportu. Systemy łączą technologię GPS, akcelerometru i pomiaru pracy serca – pozwalają na bieżąco monitorować wszystkie parametry na iPadzie. Dzięki temu każdy z trenerów w danym klubie ma, zawsze i wszędzie, dostęp do najistotniejszych danych treningowych.