Co decyduje o sukcesie tych najlepszych? Istotną rolę niewątpliwie odgrywa tu trener, który inspiruje i motywuje do sięgania coraz wyżej. Ważne jest także wsparcie najbliższych – rodziny i przyjaciół zawodnika. Duże znaczenie mają też, oczywiście, cechy fizyczne, ułatwiające sportowcowi doskonalenie się w danej dyscyplinie (np. masywna budowa ciała sprzyja uprawianiu rugby, w przeciwieństwie do gimnastyki artystycznej, gdzie pożądana jest filigranowa sylwetka), pełne zaangażowanie w treningi oraz psychika. I to właśnie ta ostatnia odgrywa kluczową...

Wizja

Nie ma rzeczy niemo żliwych (…), ponieważ nic nie jest niemożliwe, człowiek powinien mieć wielkie marzenia. Im większe, tym lepiej.

Źródło: A. Abrahamson i M. Phelps, Bez granic, Warszawa 2010, s. 11.

Gdy podczas pracy z zawodnikami mówię o dążeniu do celu, używam metafory gotowania z przepisu. W tej kulinarnej instrukcji obsługi znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, czego będziemy potrzebować, by przyrządzić daną potrawę: składniki, ich proporcje, przyrządy kuchenne. Określony jest także czas przygotowania i zazwyczaj obok znajduje się zdjęcie – jak ma ona finalnie wyglądać. Podobnie jest z tworzeniem wizji celu. Przegląd dostępnych zasobów (np. czy otaczają mnie specjaliści w danej dziedzinie? Czy mam przyrządy oraz przestrzeń do trenowania?), przygotowanie planu działania oraz jego rzetelna realizacja krok po kroku przybliżają do obranego celu. Im precyzyjniej określona wizja, tym sprawniej będzie można działać, aby ją osiągnąć.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Życiowe lekcje od animowanych przyjaciół

Przez lata perfekcjonizm uważany był przez środowisko psychologiczne za cechę osobowości, która utrudnia życie – przysparza problemów, wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W sporcie znajdziemy mnóstwo przykładów ludzi uparcie dążących do doskonałości. Wielu sportowców prawdopodobnie zostałoby sklasyfikowanych jako perfekcjoniści. Czy perfekcjonizm w ich przypadku pomaga, czy przeszkadza? Jakie są zalety i wady perfekcjonizmu w sporcie?