Wielokrotnie większość osób słyszała o tym, że tak naprawdę „każdy z nas jest inny”. Ale co to właściwie znaczy? Niezaprzeczalnie różnimy się między innymi temperamentem i osobowością. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz relacji zachodzącej między poszczególnymi cechami temperamentu a efektywnością różnego rodzaju działań w sporcie.

Czym jest temperament?

Aby przejść do najciekawszej części tego tematu – tego, jak temperament może wpływać na sprawność fizyczną – na początek przyjrzyjmy się wspólnie definicji tego zagadnienia oraz koncepcji sformułowanej przez wybitnego polskiego psychologa Jana Strelaua.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 50  Strona 51  Strona 52  Strona 53

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jednym z najważniejszych zadań trenera jest stworzenie zespołu z grupy indywidualności. Proces budowania drużyny nierzadko wiąże się z niełatwymi i niezrozumiałymi dla postronnego obserwatora decyzjami.

Czego możemy nauczyć młodych zawodników podczas wspólnego oglądania imprez sportowych?. Oglądanie zmagań sportowych – czy to w telewizji, czy na żywo – to dla wielu młodych ludzi spora przyjemność, często związana z dużymi emocjami. Mają wtedy okazję podpatrywać swoich idoli w akcji, nierzadko u szczytu sportowej kariery. Mogą zobaczyć, jak się zachowują w różnych sytuacjach – jak się koncentrują, jak radzą sobie ze stresem i presją, jak współdziałają w zespole czy też jak przyjmują zwycięstwa i niepowodzenia.