„Trzeba zadbać o wszystkie kawałki układanki. Nie każdy będzie tym najlepszym, ale każdy może osiągnąć swój sukces. […] Metoda małych kroków to najlepszy sposób na to, aby cokolwiek osiągnąć”. Michael Jordan amerykański koszykarz

W popularnej opowieści Lewisa Carrolla pt. Alicja w krainie czarów rozgrywa się scena, która w rewelacyjny sposób oddaje charakter i istotę ustalania celów. Po przedostaniu się na drugą stronę lustra tytułowa bohaterka wdaje się w rozmowę z pewnym dziwnym, czarodziejskim kotem. Zagubiona i zdesperowana pyta go o drogę:

  • Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć, w którą stronę mam pójść?
  • To w dużym stopniu zależy od tego, dokąd chciałabyś dojść – odpowiedział spokojnie kot.
  • Ale ja nie wiem dokąd chcę iść – rozłożyła bezradnie ręce Alicja.
  • Więc nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz – podsumował kot.

Święta prawda. Kot wie, co mówi. Aby jednak dodatkowo podkreślić ważność procesu ustalania celów, warto również zacytować innego klasyka. Rzymski filozof Seneka mądrze stwierdził, że ignoranti quem portum petat nullus suus ventus est, czyli „dla kogoś, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, każdy wiatr jest niepomyślny”.

Trudno jest nie zgodzić się ze sposobem myślenia czarodziejskiego kota i rozumnego Seneki. Ustalanie celów to ważny proces zarówno w życiu, jak i w sporcie. Dlatego w tym artykule postaram się uporządkować wiedzę na temat ustalania celów, ze szczególnym uwzględnieniem jej praktycznego zastosowania w pracy trenerów i nauczycieli WF-u. Przedstawię najważniejsze korzyści płynące z czynnej praktyki ustalania celów, a także podpowiem, w jaki sposób można jeszcze skuteczniej stawiać sobie i swoim podopiecznym coraz to nowe wyzwania.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 56  Strona 57  Strona 58  Strona 59

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W ostatnim dziesięcioleciu granice pootwierały się na dobre, a Polska stała się atrakcyjnym miejscem do zawodowego uprawiania sportu. Zawodnicy z wielu stron świata, reprezentujący różne dyscypliny sportowe, coraz chętniej zaczęli tutaj migrować i szukać zatrudnienia w polskich klubach. Dzisiaj obcokrajowiec w składzie to dla trenerów nic nadzwyczajnego. W różnorodności tkwi wielki potencjał, ale trzeba umieć go wykorzystać. Zagraniczni zawodnicy stanowią bowiem dla trenera zarówno wielką szansę, jak i wielkie wyzwanie.

Jednym z najważniejszych aspektów w sporcie na wysokim poziom jest relacja pomiędzy trenerem i zawodnikiem, stanowi ona podstaw efektywnej pracy trenerskiej i zawodniczej.