Czym jest? Skąd się bierze? Dlaczego czasem jej brakuje? Pewność siebie jest bardzo istotną składową sukcesu w sporcie. Bez niej sportowcy i trenerzy rzadko kiedy są w stanie wytrzymać rywalizację z tymi, którzy wprost nią emanują. Wiele osób błędnie twierdzi, że pewność siebie jest cechą, którą się ma albo nie, że pojawia się ona i znika niezależnie od nas albo jest wrodzona i nie można jej wypracować. skąd zatem bierze się u sportowców pewność siebie i dlaczego czasem jej brakuje? Jak działa ten mechanizm?

W psychologii osobowości istnieje kilka pokrewnych pojęć, związanych z nastawieniem względem samego siebie i posiadanych umiejętności. Najbardziej popularnym z nich jest pewność siebie (ang. self-confidence), czyli wiara, zaufanie albo przekonanie o własnych umiejętnościach lub możliwościach. W sporcie najczęściej odnosi się to do umiejętności i zadań technicznych lub taktycznych, wymaganych przez specyfikę danej dyscypliny. Zatem pewność siebie jest warunkowa i zależy od jakiejś wypracowanej kompetencji. Nie bierze się znikąd, naturalnie wzrasta wraz z treningiem i praktyką. Rosyjska tenisistka, Maria Szarapowa, w jednym z wywiadów przyznaje: „Im więcej meczów rozgrywam, tym bardziej wzrasta moja pewność siebie”. W tym kontekście odnosi się to do jej umiejętności związanych z grą w tenisa, a nie na przykład gotowania czy budowania relacji. Sportowcy mogą być ogólnie pewni siebie albo pewni jakichś konkretnych umiejętności związanych z uprawianą dyscypliną. Na przykład piłkarz ręczny może być ogólnie pewny siebie, ale nie czuć się dobrze na linii rzutów karnych. Może też być odwrotnie. Koszykarz może być pewny swoich rzutów z półdystansu, ale mieć mniejszą pewność siebie w grze jeden na jeden albo przy koźle lewą ręką. Zarówno ta ogólna, jak i ta konkretna pewność siebie są ważne i warto nad nimi pracować.

Kolejnym bliskim znaczeniowo pojęciem jest poczucie własnej wartości (ang. self-esteem). W przeciwieństwie do pewności siebie, jest to ogólna (pozytywna lub negatywna) samoocena oraz postawa względem samego siebie. Taka ocena wpływa na stan psychiczny, nastrój, myśli, emocje oraz zachowania. Sportowiec może stwierdzić: „Jestem kompetentny” albo „Jestem wartościowym człowiekiem, skutecznym sportowcem” itp. To nic innego jak przekonania dotyczące samego siebie. Wysokie pozytywne poczucie własnej wartości może stanowić ważny fundament w budowaniu pewności siebie, dlatego warto je wzmacniać i promować.

Istnieją jeszcze dwa inne ważne pojęcia dotyczące pewności siebie – poczucie własnej skuteczności (ang. self-efficacy) oraz poczucie umiejscowienia kontroli (ang. locus of control). Poczucie własnej skuteczności odnosi się do zakresu lub siły przekonania o swojej pewności siebie w ogóle lub kontekstowo, w odniesieniu do konkretnej umiejętności. Jest to zatem stopień wiary w to, że potrafi się coś zrobić, osiągnąć założony cel. To trochę bardziej rozbudowana definicja pewności siebie.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Cel? Przetrwać! Granice możliwości ludzkiego organizmu.

W ciągu kilku ostatnich lat bieganie bardzo zyskało na popularności. poza aspektem rywalizacyjnym, czyli przygotowywaniem się do startów w zawodach, ludzi zachęca również aspekt zdrowotny – poprawia ono kondycję, sylwetkę, a także samopoczucie. rozmawiając ze znajomymi, którzy połknęli tego bakcyla, oraz lekkoatletami uprawiającymi biegi, często słyszę, że bieganie odmieniło ich życie, czują się dobrze we własnym ciele i lepiej radzą sobie z codziennym stresem. Można uznać, że są to niemal sloganowe hasła, myślę jednak, że warto nieco bliżej...