Praca nad sferą mentalną zawodnika stała się obecnie integralną częścią jego treningu. Istotny wpływ czynników psychologicznych na ostateczny wynik jest podkreślany zarówno przez trenerów, jak i samych zawodników. Jak praca taka wygląda w praktyce, opisują na przykładzie współpracy z Juventus Academy Toruń Agnieszka i Marcin Kwiatkowscy.

W dniach 11–15 czerwca br. w Turynie odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Świata dla zawodników Akademii JUVENTUS z roczników 2006–2007. Nie byłoby nic nadzwyczajnego w tej informacji, gdyby nie fakt, że spośród 32 drużyn liczących łącznie ponad 400 zawodników, reprezentujących pięć kontynentów i biorących udział w tym niecodziennym wydarzeniu, aż trzy pochodziły z Polski. Wyjątkowości tym mistrzostwom dodaje fakt, że wszystkie polskie drużyny pomyślnie zakończyły rundy eliminacyjne, w rewelacyjnym stylu przeszły drugą rundę rozgrywek i ostatecznie dwie spośród nich spotkały się w ćwierćfinale. Ogromnie cieszy fakt, że wicemistrzostwo świata przypadło Juventus Academy Toruń. Z rąk byłego defensora Starej Damy, który pełni funkcję dyrektora sportowego w sektorze młodzieżowym Juventusu Turyn – Gianluki Pessotto zespół odebrał puchar Juventus Academy World Cup 2018. Udział w tak wyjątkowym wydarzeniu spełnił marzenia młodych zawodników i pozwolił, by naprawdę poczuli się częścią wielkiego Juventusu, jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie, dwukrotnego triumfatora Ligi Mistrzów.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 31  Strona 32  Strona 33  Strona 34  Strona 35

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jednym z celów popularyzacji sportu jest przekonanie osób prowadzących siedzący tryb życia do jego zmiany i ruszenia się sprzed telewizora, jednak w pracy z młodymi zawodnikami film może okazać się bardzo skutecznym narzędziem. Grzegorz Więcław rekomenduje najważniejsze i najbardziej inspirujące filmy sportowe ze wskazaniem na trenerów sportów drużynowych.

Na orlikach rządzi piłka nożna, jednak warto pokazać dzieciom, że inne zespołowe gry sportowe mogą być równie atrakcyjne. Adam Suska z Fundacji Orły Sportu przedstawia podsumowanie projektu „PGNiG Kocham Ręczną na Orliku”, w którym wzięło udział prawie 16 000 dzieci i młodzieży z całej Polski. Ćwicząc i grając pod kierunkiem gwiazd reprezentacji Polski, dzieci zapoznawały się z podstawami techniki gry w szczypiorniaka.