Współpraca między ludźmi przebiega pomyślnie wtedy, gdy czują się dobrze w swoim towarzystwie oraz skutecznie się ze sobą komunikują. Aby zbudować zgrany zespół – czy to drużynę, czy też klasę – warto na początku poświęcić trochę czasu na zintegrowanie jej członków. Integracja jest zespoleniem pojedynczych osób lub też luźnych grup w całość działającą zgodnie z ustalonymi zasadami i normami.

Niezależnie od zbiorowości, najlepsze ćwiczenia to te, które są kreatywne, wymagają od członków komunikowania się między sobą oraz wspólnego działania. Niezbędnymi elementami zwiększającymi efektywność integracji zespołu jest zaangażowanie się jego członków oraz chęć ku temu.

Poniżej prezentowane są zadania, które z dużym powodzeniem można przeprowadzić w klubach sportowych, szkołach czy podczas warsztatów integracyjnych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Czas trwania poszczególnych ćwiczeń może być dłuższy lub krótszy – w zależności od wielkości grupy oraz tempa ich działania.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Młodzieńczy bunt sportowców

Słowa używane przez trenera mogą mieć wielką moc. Najlepsi szkoleniowcy wiedzą o tym i dbają o jakość werbalnej komunikacji ze swoimi zawodnikami. W kontaktach z podopiecznymi biorą pod uwagę zarówno treść, jak i formę swoich komunikatów. Wskazówki i spostrzeżenia trenera są bowiem głównym źródłem poprawy wyników w sporcie. Dlatego efektywna informacja zwrotna powinna być jednym z podstawowych narzędzi komunikacyjnych każdego trenera.