Verba docent, exempla trahunt *

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Czarne, żużlowe tory życia

„Bo życie […] naciska gaz i jedzie. Jak się popełni błąd, to trudno. Nie ma ani hamulca, ani wstecznego. Taki jest właśnie motor żużlowy”.

ojciec Łukasza Stogowskiego

Polski żużel od lat jest jednym z najmocniejszych na świecie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Polacy aż siedmiokrotnie stawali na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata. Enea Speedway Ekstraliga wydaje się obecnie najmocniejszą i najlepiej opłacaną ligą żużlową na świecie. To u nas jeżdżą najlepsi zawodnicy z elity. Sport cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców, sponsorów i lokalnych władz. Na stadiony przychodzą nawet dziesiątki tysięcy widzów, a w miastach „żużlowych” speedway jest stylem życia, kultem, religią. Tym bardziej dziwi mnie, że na co dzień w mediach nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi tej popularnej i lubianej dyscyplinie. W tym odcinku Filmoteki Trenera za pomocą dwóch filmów dokumentalnych pragnę przybliżyć czytelnikom „Magazynu Trenera” ten fascynujący żużlowy świat.

W prezentowanych filmach możemy zajrzeć za kulisy polskiego sportu żużlowego z perspektywy dwóch zawodników, którzy zakończyli już swoje kariery sportowe. Pierwsza prosta to pierwszy na świecie pełnometrażowy film o żużlu. Poznajemy w nim świat polskiego żużla oczami młodego, dobrze zapowiadającego się zawodnika z okolic Torunia – Łukasza Stogowskiego, który próbuje zrealizować swoje marzenia o sportowej sławie. W trakcie realizacji filmu Łukasz przygotowuje się do egzaminu na licencję żużlową. Pomimo jego ogromnych chęci i dużych aspiracji rozwojowych toruński klub nie przedłuża kontraktu ze swoim wychowankiem i wkrótce po premierze filmu młody żużlowiec kończy swoją karierę. Robi to, zanim tak naprawdę mogła się zacząć. Niestety, bez odpowiedniego budżetu i sponsorów na sprzęt, dalszy trening i współzawodnictwo na torze okazują się dla niego niemożliwe.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 60  Strona 61  Strona 62  Strona 63

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Dzięki wsparciu innych stajemy się sobą.

Lew Wygotski – białoruski psycholog i pedagog

Jednym z najważniejszych zadań trenera, nauczyciela albo mentora jest propagowanie rozwoju swoich podopiecznych. W szczególności dotyczy to tych, którzy pracują z grupami młodzieżowymi, ale nie tylko.