Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Sport ma moc zmieniania świata, inspirowania, moc jednoczenia ludzi. Robi to lepiej niż cokolwiek innego. […] Sport przemawia zrozumiałym językiem do młodych. Rozbudza nadzieje tam, gdzie kiedyś była jedynie rozpacz. Sport dużo skuteczniej przełamuje wszelkie bariery rasowe od rządu.

Nelson Mandela

Rozgrywka sportowa to lustrzane odbicie świata, w którym żyjemy. Można powiedzieć, że sport jest mikrokosmosem życia. Filmowe historie prezentowane w kolejnej części „Filmoteki” potwierdzają to i jednocześnie pokazują, że sport stanowi część czegoś większego – projektów, które sięgają dużo dalej niż triumf lub porażka zawodników i trenerów. Obydwa przedstawiane filmy skłaniają do refleksji nad szerszym kontekstem, w jakim osadzony jest nasz sport. Jakiego systemu społecznego, politycznego, ekonomicznego jest częścią? Na co ma lub może mieć wpływ?

Film Clinta Eastwooda „Invictus” („Niepokonany”) to adaptacja poruszającej historii południowoafrykańskiej drużyny rugby przygotowującej się do mistrzostw świata w 1995 roku. To wyjątkowy czas w historii świata. Republika Południowej Afryki wybiera w wolnych wyborach swojego pierwszego czarnoskórego prezydenta – Nelsona Mandelę. Mimo to kraj w tamtym czasie jest pogrążony w chaosie i kryzysie społeczno-gospodarczym spowodowanym zniesieniem segregacji rasowej. Społeczeństwo jest bardzo podzielone – pod każdym względem, także sportowym. Biali obywatele grają w rugby, a czarni w piłkę nożną. Skłócone grupy etniczne nienawidzą się i unikają nawzajem.

Prezydent Nelson Mandela, w którego świetnie wciela się Morgan Freeman, widzi wielką szansę w nadchodzących mistrzostwach świata w rugby, organizowanych przez jego kraj. Szansę na zjednoczenie tęczowego narodu wspólnym celem, jakim jest zwycięstwo w tym turnieju. Razem z Francoisem Pienaarem, kapitanem drużyny narodowej, podrywają do walki nie tylko zespół, lecz także całe społeczeństwo. Na stadionie rugby hymn narodowy śpiewany jest w obydwu językach, a nowa flaga RPA w końcu jest należycie uhonorowana. Determinacja i charyzma Mandeli w połączeniu z hardością charakteru Pienaara przynoszą zamierzony skutek. W sercach i głowach rugbistów dokonuje się wielki przełom. Przeciętnie grająca drużyna narodowa dociera aż do finału i staje przed szansą zdobycia pierwszego w historii mistrzostwa świata! To wydarzenie z 1995 roku wykracza poza wymiar stricte sportowy. Dla społeczeństwa RPA staje się kamieniem milowym w procesie wybaczenia i zjednoczenia narodowego. To wspaniałe świadectwo, że w sporcie może wygrywać nie tylko garstka wybranych reprezentantów, lecz także całe społeczności, a nawet narody.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Rodzaj aktywności na wczesnym etapie rozwoju nie jest bez znaczenia dla późniejszego zaangażowania w sport. Kiedy dzieci powinny się angażować w specjalistyczny trening, aby osiągnąć mistrzowski poziom kompetencji w wybranej dyscyplinie? Jak wpływa to na sportowe i pozasportowe osiągnięcia, a także radość i satysfakcję z uprawiania sportu?

Celem badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie było określenie wpływu pięciotygodniowego treningu wytrzymałościowego na obniżenie kosztu energetycznego wysiłku wykonywanego na cykloergometrze. W badaniach obserwowano zmiany zależności między poborem tlenu a wzrostem wielkości generowanej mocy z uwzględnieniem podłoża fizjologicznego tych zmian na poziomie mięśniowym.