Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Życiowe lekcje od animowanych przyjaciół

Do tej pory w „Filmotece Trenera” nie było filmów animowanych. Pora to zmienić! Historie opowiedziane w takiej formie mają bowiem olbrzymi potencjał. W przypadku dzieci i młodzieży odpowiednio dobrane bajki są rewelacyjnym narzędziem do przekazywania ważnych wartości i inspiracji, a przy okazji zapewnienia im odrobiny dobrej rozrywki. Bajki oddziałują też na dorosłych. Ci bowiem często zauważają więcej, dostrzegają rugie dno, co pobudza do refleksji nad własnym życiem.

Na początek proponuję dwa sportowe filmy animowane: „Na fali” – o surfujących pingwinach oraz klasyk tego gatunku – „Kosmiczny mecz” z Michaelem Jordanem i Królikiem Bugsem w rolach głównych. Niezależnie od tego, kto jest adresatem dwóch proponowanych w tym numerze filmów – czy starsi, czy młodsi sportowcy – przy ich oglądaniu będzie sporo śmiechu, dobrej zabawy i jednocześnie inspiracji. Oba filmy niosą ważne przesłanie. Można je obejrzeć w domowej atmosferze albo zaproponować sportowcom na obozie czy zgrupowaniu.

Kosmiczna rozgrywka

Fabuła „Kosmicznego meczu” jest prosta. Paskudni kosmici wdzierają się do spokojnej krainy Looney Tunes. Chcą porwać tamtejszych bohaterów i zrobić z nich niewolników w parku rozrywki na Górze Kretynów. Królik Bugs rzuca intruzom wyzwanie, którego ceną jest wolność kreskówek – mecz koszykówki. Wydaje się, że drużyna Bugsa zwycięstwo ma w kieszeni, z uwagi na mizerne warunki fizyczne przeciwników. Jednak kosmici kradną talent czołowym graczom NBA tamtej epoki, między innymi Charlesowi Backleyowi, Patrickowi Ewingowi i Shawnowi Bradleyowi. W mgnieniu oka z niepokaźnych stworków zamieniają się w dominujące „potworasy”. Królik Bugs wspólnie z Kaczorem Duffym nie tracą jednak nadziei i zwracają się z prośbą o pomoc do Michaela Jordana, który wycofał się z ligi NBA i chwilowo uprawia baseball. Jordan zgadza się zagrać w szalonym meczu przeciwko nieprzewidywalnym potworom.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Co decyduje o sukcesie tych najlepszych? Istotną rolę niewątpliwie odgrywa tu trener, który inspiruje i motywuje do sięgania coraz wyżej. Ważne jest także wsparcie najbliższych – rodziny i przyjaciół zawodnika. Duże znaczenie mają też, oczywiście, cechy fizyczne, ułatwiające sportowcowi doskonalenie się w danej dyscyplinie (np. masywna budowa ciała sprzyja uprawianiu rugby, w przeciwieństwie do gimnastyki artystycznej, gdzie pożądana jest filigranowa sylwetka), pełne zaangażowanie w treningi oraz psychika. I to właśnie ta ostatnia odgrywa kluczową...

Przez lata perfekcjonizm uważany był przez środowisko psychologiczne za cechę osobowości, która utrudnia życie – przysparza problemów, wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W sporcie znajdziemy mnóstwo przykładów ludzi uparcie dążących do doskonałości. Wielu sportowców prawdopodobnie zostałoby sklasyfikowanych jako perfekcjoniści. Czy perfekcjonizm w ich przypadku pomaga, czy przeszkadza? Jakie są zalety i wady perfekcjonizmu w sporcie?