Współpraca ze sportowcem wymaga od psychologa nie tylko umiejętności profesjonalnych, lecz także znajomości konkretnej dyscypliny sportu i jej specyfiki oraz stałej refleksji nad poziomem własnej pracy. Zainteresowanie tą dziedziną psychologii jest w Polsce coraz bardziej widoczne, kierunki kształcenia w tym zakresie otwierają kolejne uczelnie, a oferta szkoleń jest imponująca. Istnieją olbrzymie możliwości poszerzania wiedzy i zastosowania psychologii do poprawiania osiągnięć sportowych.

Analiza literatury z zakresu psychologii sportu pokazuje, że jest wiele tekstów skupionych na teorii i badaniach naukowych, brakuje natomiast case study. „Psychologia sportu” to książka przedstawiająca praktyczne aspekty pracy – autentyczne, unikatowe przykłady wspierania sportowców przez doświadczonych praktyków wraz z analizą skuteczności interwencji i opisem jej przebiegu. Publikacja jest skarbnicą wiedzy dla praktyków i osób zainteresowanych tą tematyką.

Wzmacnianie poczucia własnej skuteczności w zawodowym tenisie ziemnym, współpraca z zawodowym pięściarzem, formułowanie celów drużynowych w piłce nożnej – Brian Hemmings i Tim Holder pokazują czytelnikowi sprawy z „realnego świata”, demonstrują rodzaj problemów i wyzwań, z którymi musi się zmierzyć i z którymi musi sobie poradzić psycholog sportu.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE