Jak wynika z najnowszych badań opinii aż 40% Polaków uprawia sport co najmniej raz w tygodniu, a ok. 8% ankietowanych co najmniej raz w miesiącu. Wyniki badania „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzonego na zlecenie LUX MED, pokazują, że 4 na 10 Polaków nie wykonało żadnych działań, aby przygotować się do uprawiania aktywności fizycznej.

Brak przygotowania do uprawiania sportu deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (46% w porównaniu z 37%). Co więcej, zaledwie 3% osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Z kolei zaledwie 4% ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3%) lub z trenerem danej dyscypliny (6%).

– Jeżeli uprawiamy aktywność regularnie albo jesteśmy nastawieni na osiąganie wyników powinniśmy pamiętać, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą nam, jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji. Medycyna sportowa dziś jest otwarta dla każdego, kto chce być aktywny, zachować formę i jednocześnie czerpać ze sportu przyjemność – podkreśla Robert Korzeniowski, menadżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych LUX MED.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jeszcze do niedawna sądzono, iż śniadanie jest podstawą całego dnia. Obecnie dietetycy nie wskazują jednego, najważniejszego posiłku, apelują oni o spożywanie co najmniej 5 małych posiłków w ciągu dnia. Właśnie w takim systemie żywienia widzą sposób na zgrabną sylwetkę i zdrowy, odporny organizm. Zdaniem wykwalifikowanych dietetyków zupa (a szczególnie warzywna) reguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego, nie pozwala na wyziębienie organizmu, a także dostarcza wielu cennych składników.