Narząd wzroku jest bardzo skomplikowaną strukturą, składającą się z wielu tkanek, z których każda inaczej reaguje na urazy. Urazy oczu w sporcie mogą nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi zawodnikami lub ze sprzętem sportowym. Są jednymi z najgroźniejszych wypadków, każdy bowiem jest potencjalnie niebezpieczny i może uniemożliwić prawidłowe widzenie.

Oko jest precyzyjnym narządem składającym się z wielu elementów, stąd duża różnorodność możliwych uszkodzeń. Dodatkowo mnogość czynników w otoczeniu człowieka, mogących powodować urazy oczu, sprawia, że ryzyko może znacznie wzrastać w odniesieniu do pewnych czynności, stosowania określonych przedmiotów czy też w niektórych grupach wiekowych. Chociaż oczy stanowią tylko ok. 0,1% całkowitej powierzchni ciała i ok. 0,27% jej przedniej powierzchni, ich znaczenie dla jednostek i społeczeństwa jest nieproporcjonalnie większe.

W ciągu ostatnich lat na świecie obserwuje się wzrost częstości występowania urazów narządu wzroku w związku z uprawianiem sportu. Mężczyźni doznają urazów narządu wzroku prawie dwa razy częściej niż kobiety, a wynika to z faktu uprawiania sportów o większym stopniu zagrożenia. Objawy występujące podczas obrażenia są różne i zależą od rodzaju oraz ciężkości urazu. Często są to: ból, zaczerwienienie, zmniejszenie ostrości wzroku, ostre zaburzenie widzenia, obrzęk spojówki, niekontrolowane mruganie.

Obrażenia doznawane w trakcie aktywności fizycznej stanowią w różnych krajach od 4% do 30% wszystkich urazów okulistycznych. Według amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Przeciwko Ślepocie (National Society to Prevent Blindness) każdego roku w Stanach Zjednoczonych podczas uprawiania sportu przydarza się ponad 42 tys. uszkodzeń wzroku wymagających natychmiastowej pomocy lekarza. Ponad połowa (72%) tych przypadków dotyczy sportowców mających mniej niż 25 lat, zaś 43% – dzieci poniżej 15. roku życia. W Wielkiej Brytanii i Norwegii sportowe obrażenia narządu wzroku stanowią 25-30%, natomiast w Australii 5,3% wszystkich uszkodzeń okulistycznych. Różnice te wynikają z popularności różnych rodzajów dyscyplin sportowych w zależności od kraju. W Polsce dotąd nie prowadzono dokładnych statystyk urazów oka.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Większość sportowców uprawiających sztuki walki jest zainteresowana zwiększeniem masy mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej w organizmie dla uzyskania maksymalnych korzyści w ich dyscyplinie sportu. Jest to zadanie niezwykle trudne do wykonania. Pierwszy cel wiąże się bowiem z koniecznością uzyskania dodatniego bilansu energetycznego, podczas gdy drugi możliwy jest do osiągnięcia pod warunkiem ujemnego bilansu energii.

Chyba żadnego sportowca nie trzeba przekonywać, że regeneracja organizmu, wypoczynek i relaks są niezbędne w procesie treningowym. Z mojego punktu widzenia każdy zawodnik będący w okresie przygotowawczym czy startowym powinien korzystać z dobrodziejstw różnego rodzaju zabiegów regeneracyjnych. W poprzednim numerze „Magazynu Trenera” uwagę skupiliśmy na wpływie diety i suplementacji na poprawę regeneracji. W tej części omówione zostaną możliwości współczesnej odnowy biologicznej.