Przez wiele lat panowało przekonanie, że dzieci chore na astmę nie powinny podejmować żadnego wysiłku fizycznego. Tymczasem badania wykazały, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na psychologiczny rozwój dzieci, a także pozwola na budowanie wytrzymałości wysiłkowej i w perspektywie czasu może przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania incydentów nawrotu choroby. Piotr Mamczur podpowiada, jakie dyscypliny sportu są wskazane dla dzieci z astmą i o czym pamiętać, trenując dzieci z tym schorzeniem.

Dlaczego dzieci astmatyczne powinny uprawiać sport?

Dzieci astmatyczne często wykazują znacznie mniejsze zdolności wysiłkowe niż zdrowi rówieśnicy. Konsekwencją tego jest obserwowana wyraźna tendencja do negatywnego postrzegania swojej osoby. Warto wskazać, że przeciwnie do niektórych schorzeń będących chorobami stricte cywilizacyjnymi (np. otyłość, stan przedcukrzycowy), astma nie może być wyleczona przez uprawianie sportu. Jednocześnie należy zauważyć, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem szeroko rozumianej „rehabilitacji układu oddechowego”. Aktywność fizyczna dzieci astmatycznych [1, 2]:

  •  polepsza szeroko rozumiane zdolności wysiłkowe,
  •  niekiedy umożliwia redukcję działań farmakologicznych (np. redukcja częstotliwości przyjmowania leków),
  •  redukuje częstotliwość absencji w szkołach,
  •  pozytywnie wpływa na samoocenę,
  •  zwiększa pojemność tlenową organizmu – zależnie od modelu treningowego zwiększa się maksymalny pobór tlenu o ponad 20%, co konsekwentnie wpływa pozytywnie na dotlenienie organizmu i tolerancję wysiłkową.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 41  Strona 42  Strona 43  Strona 44  Strona 45

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Na orlikach rządzi piłka nożna, jednak warto pokazać dzieciom, że inne zespołowe gry sportowe mogą być równie atrakcyjne. Adam Suska z Fundacji Orły Sportu przedstawia podsumowanie projektu „PGNiG Kocham Ręczną na Orliku”, w którym wzięło udział prawie 16 000 dzieci i młodzieży z całej Polski. Ćwicząc i grając pod kierunkiem gwiazd reprezentacji Polski, dzieci zapoznawały się z podstawami techniki gry w szczypiorniaka.

Wakacje to niepowtarzalna okazja, by zorganizować obóz sportowy, a także wzmocnić ducha drużyny, przeżyć coś niezapomnianego i wrócić z nową energią do codziennych treningów. Zajęcia z psychologii sportu prowadzone przez firmę SPORT AND MINDS są nieodłącznym elementem programu letnich obozów Akademii Piłkarskich JUVENTUS w Polsce. Agnieszka i Marcin Kwiatkowscy opowiadają, co ciekawego działo się na Groklin Camp 2018 w Grodzisku Wielkopolskim.