Badania prowadzone przez IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) w roku 2000 dowiodły stosowania suplementów przez 20% Polaków. Głównymi ich odbiorcami są dzieci i osoby starsze. Badania z ramienia programu WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) wykazało stosowanie suplementów przez 12% kobiet oraz 5% mężczyzn w wieku 20—74 lat. W 2008 z kolei badania TNS OBOP potwierdziły, że 22% badanych Polaków sięga po suplementy diety. W USA natomiast, co z pewnością nikogo nie zdziwi,...

Polscy badacze, kwalifikując do doświadczenia grupę 50 osób aktywnych sportowo (między innymi bokserzy, kolarze, zapaśnicy, biegacze długodystansowi oraz zawodnicy sportów siłowych), wykazali stosowanie suplementacji u 100% z nich, zaznaczając, że większość tych osób stosowała co najmniej kilka środków jednocześnie, bardzo rzadko (4%) konsultując swoje decyzje z dietetykiem lub lekarzem. Frączek i wsp. podjęli się oceny spożycia suplementów wśród sportowców wyczynowych. Wśród 156 osób (trenujących głównie piłkę siatkową – 16,7% oraz narciarstwo biegowe – 14,7%) udokumentowano, iż 86,5% stosowało suplementację. Zawodnicy reprezentacji Polski z lat 2004 i 2005 w biegach średnio- i długodystansowych (n = 62) byli badani przez zespół doktora Jakuba Czaję. Doświadczenia te wykazały, że wszystkie badane kobiety (n = 24) stosowały suplementy (dodatkowo 41,7% z nich wybrało suplementację drogą pozajelitową), natomiast wśród zawodników płci męskiej (n = 38) suplementację doustną zadeklarowało 92,1%, pozajelitową natomiast 44,7%.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 70  Strona 71  Strona 72  Strona 73

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Pocenie się jest naturalnym i zdrowym objawem. Pocimy się pod wpływem stresu, w trakcie wysiłku fizycznego, podczas upału czy wskutek gorączki. Mimo nieprzyjemnego zapachu i wątpliwych wrażeń estetycznych stanowi ważny element funkcjonowania organizmu — jego zadaniem jest chłodzenie ciała. Na szczęście istnieje wiele metod pomagających w walce z tym problemem.

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!