Zazwyczaj przez pojęcie metabolizmu określa się wszelkie reakcje chemiczne i procesy zachodzące w organizmie. Ich działanie pozwala na wzrost, rozwój i rozmnażanie komórek. Przy szybszym metabolizmie organizm szybciej odbudowuje się po wysiłku fizycznym, wydatkuje energię, rozbudowuje tkankę mięśniową i redukuje tkankę tłuszczową. U osób otyłych lub z nadwagą jest zazwyczaj spowolniony, dlatego przez aktywność fizyczną i stosowanie suplementów wzmagających termogenezę można ten proces w pewnym stopniu przyspieszyć.

Suplementy wspierające redukcję tkanki tłuszczowej zwykle możemy podzielić na cztery kategorie, zależnie od ich hipotetycznych mechanizmów działania:

  • produkty, które blokują absorpcję tłuszczu lub węglowodanów,
  • stymulanty, które zwiększają termogenezę,
  • produkty, które przyspieszają metabolizm i poprawiają skład ciała,
  • produkty, które hamują apetyt lub dają uczucie sytości.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 68  Strona 69  Strona 70  Strona 71

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Dobry nauczyciel wychowania fizycznego pracuje jak sprawny menedżer. Zarządza zespołem klasowym, czasem, przestrzenią do ćwiczeń, przyborami, całym procesem dydaktyczno-wychowawczym. Wyznacza cele, zadania, planuje metody, formy zajęć, monitoruje i rozlicza z efektów. Jak w dobrym przedsiębiorstwie, z tą tylko różnicą, że szkoła to nie manufaktura, a co najwyżej „fabryka” kreacji osobowości. Nauczyciel – jak każdy kierownik – musi przyjąć określony styl zarządzania. Który jest najbardziej odpowiedni?

Umiejętność zrelaksowania się jest współcześnie coraz bardziej pożądana i głośno mówi się o konieczności odpoczynku od codziennej gonitwy, odcięcia się od świata i zadbania o siebie. Często ludzie mają mylne pojęcie odnośnie do tego, czym jest relaks, na szczęście naprzeciw wychodzą nam różne poradniki dostępne na rynku. Praktykowanie relaksacji sprzyja lepszemu radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, poprawie samopoczucia i zdrowia oraz regeneracji organizmu.