Chyba żadnego sportowca nie trzeba przekonywać, że regeneracja organizmu, wypoczynek i relaks są niezbędne w procesie treningowym. Z mojego punktu widzenia każdy zawodnik będący w okresie przygotowawczym czy startowym powinien korzystać z dobrodziejstw różnego rodzaju zabiegów regeneracyjnych. W poprzednim numerze „Magazynu Trenera” uwagę skupiliśmy na wpływie diety i suplementacji na poprawę regeneracji. W tej części omówione zostaną możliwości współczesnej odnowy biologicznej.

Pojęcie odnowy biologicznej nie jest niczym nowym. Patrząc w przeszłość, można stwierdzić, że towarzyszyła ona człowiekowi od zarania dziejów. Dobrze znane łaźnie tureckie, w których zażywano parowych kąpieli, istniały jeszcze przed naszą erą. Masaż, tak powszechnie dziś stosowany, również był znany wiele wieków temu. Prawdopodobnie jego korzenie sięgają Indii i Chin, gdzie stanowił formę obrzędów religijnych, a później leczniczych. W starożytnej Grecji Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, z powodzeniem stosował masaż jako metodę leczenia różnych dolegliwości. Z całą pewnością masaż to najpowszechniejszy ze znanych zabiegów odnowy biologicznej.

Lecznicze i prozdrowotne właściwości masażu są dosyć dobrze udokumentowane. Ale czy można dzięki niemu przyspieszać regenerację potreningową? Wydaje się, że sposób oddziaływania różnego rodzaju masaży na nasze ciało jest stosunkowo prosty i znany. Zmienny ucisk w odpowiednim kierunku i z odpowiednią siłą sprawia, że poprawia się krążenie w poszczególnych tkankach. Wraz ze wzrostem przepływu krwi do tkanek dopływa więcej substancji odżywczych i tlenu, tak cennych w procesach naprawczych i regeneracji.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Większość sportowców uprawiających sztuki walki jest zainteresowana zwiększeniem masy mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej w organizmie dla uzyskania maksymalnych korzyści w ich dyscyplinie sportu. Jest to zadanie niezwykle trudne do wykonania. Pierwszy cel wiąże się bowiem z koniecznością uzyskania dodatniego bilansu energetycznego, podczas gdy drugi możliwy jest do osiągnięcia pod warunkiem ujemnego bilansu energii.

Narząd wzroku jest bardzo skomplikowaną strukturą, składającą się z wielu tkanek, z których każda inaczej reaguje na urazy. Urazy oczu w sporcie mogą nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi zawodnikami lub ze sprzętem sportowym. Są jednymi z najgroźniejszych wypadków, każdy bowiem jest potencjalnie niebezpieczny i może uniemożliwić prawidłowe widzenie.