Pocenie się jest naturalnym i zdrowym objawem. Pocimy się pod wpływem stresu, w trakcie wysiłku fizycznego, podczas upału czy wskutek gorączki. Mimo nieprzyjemnego zapachu i wątpliwych wrażeń estetycznych stanowi ważny element funkcjonowania organizmu — jego zadaniem jest chłodzenie ciała. Na szczęście istnieje wiele metod pomagających w walce z tym problemem.

Jednym z naturalnych procesów, które są niezbędne do tego, aby organizm zachowywał właściwą równowagę wewnętrzną, jest pocenie się (perspiratio, diaphoresis, hidrosis). Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym i stanowi jedną z naturalnych form obrony ludzkiego organizmu przed przegrzaniem, a w mniejszym stopniu służy wydalaniu produktów przemiany materii. Co więcej, pot razem z wydzieliną gruczołów łojowych tworzy na powierzchni skóry naturalną ochronną powłokę, która chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Pocenie się zachodzi pod kontrolą autonomicznego układu nerwowego. W ciągu dnia dorosły, zdrowy człowiek wydziela około 700–1000 ml potu na dobę. Wartość ta zwiększa się nawet do 5–8 litrów na dobę podczas wykonywania wysiłku fizycznego w warunkach wysokiej temperatury powietrza. Intensywne pocenie pociąga za sobą oczywiście znaczną utratę wody – niebezpieczną dla zdrowia, a nawet życia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 74  Strona 75  Strona 76  Strona 77

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Badania prowadzone przez IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) w roku 2000 dowiodły stosowania suplementów przez 20% Polaków. Głównymi ich odbiorcami są dzieci i osoby starsze. Badania z ramienia programu WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) wykazało stosowanie suplementów przez 12% kobiet oraz 5% mężczyzn w wieku 20—74 lat. W 2008 z kolei badania TNS OBOP potwierdziły, że 22% badanych Polaków sięga po suplementy diety. W USA natomiast, co z pewnością nikogo nie zdziwi,...

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!