Jest spore grono sportowców, którzy rezygnują z regularnego oddawania krwi z obawy przed spadkiem wydolności oraz pogorszeniem wyników sportowych. Są też czynni dawcy, którzy zastanawiają się, czy dzień donacji musi być dniem nietreningowym. Jak jest naprawdę?

Krwiodawstwo jest bardzo ważną akcją społeczną, której celem jest pozyskanie krwi dla osób wymagających transfuzji krwi lub do produkcji preparatów krwiopochodnych. Zapotrzebowanie na krew i preparaty krwiopochodne w praktyce działania systemu opieki zdrowotnej jest ogromne.

Krwiodawstwo opiera się na dobrowolnym i bezpłatnym oddawaniu krwi. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek, jeśli jest pełnoletni i nie przekroczył 65. roku życia oraz waży nie mniej niż 50 kg. Wśród krwiodawców często zdarzają się sportowcy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 58  Strona 59  Strona 60

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stopy biegacza narażone są na szereg dolegliwości: odciski, pęcherze, czarniejące i schodzące paznokcie czy grzybica. Aby im zapobiegać, trzeba odpowiednio dbać o skórę stóp i paznokci oraz w porę reagować na każdy objaw dyskomfortu.

W tym numerze MT zachęcamy do przeczytania relacji Jakuba Jelonka z londyńskich Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Autor „Magazynu Trenera” startował w tegorocznych MŚ w chodzie sportowym i postanowił podzielić się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat przygotowań do zawodów, pobytu w Londynie, oprawy organizacyjnej oraz atmosfery w polskim zespole. Zachęcamy do lektury!