Zarówno wegetariańskie, jak i niewegetariańskie diety mogą wpływać na poprawę lub pogorszenie wyników. Dobrze skonstruowane diety wegetariańskie mogą zapewnić przewagę w przypadku sportów wytrzymałościowych. Poniższe informacje pomogą atletom stosującym te diety w osiągnięciu maksymalnego potencjału.

Energia (kalorie)

W przypadku sportowców wyczynowych potrzeby kaloryczne znacznie wzrastają. Aktywność fizyczna zwiększa wydatki energetyczne i szybkość przemiany materii. Badania dowodzą, że diety wegetariańskie przyczyniają się do podniesienia zapotrzebowania na energię nawet o 10-15%. Dlatego też sportowcy-wegetarianie mający trudności z utrzymaniem wagi ciała powinni w swojej diecie uwzględnić dużą liczbę wysokoenergetycznych potraw, czyli tofu, orzechów i nasion oraz koktajli.

Węglowodany, białka i tłuszcze

Dla sportowców ważne są diety bogate w węglowodany, ponieważ pozwalają one na maksymalne zwiększenie zapasów glikogenu oraz rezerw energetycznych. Zwiększone spożycie węglowodanów pomaga obniżyć zmęczenie mięśniowe. Tak jak to przedstawiono powyżej, sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na białka. Ważne jest też, aby nie przesadzali oni z ograniczaniem tłuszczów (do ilości niższej niż 15% wszystkich kalorii), ponieważ ich dostateczne spożycie pozwala na łatwiejsze zaspokojenie potrzeb energetycznych. Ponadto tłuszcze pełnią istotną funkcję przy wchłanianiu substancji odżywczych i utrzymaniu optymalnego poziomu tłuszczów w mięśniach.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W codziennym życiu na każdego sportowca czyha wiele chorób, które mogą spowodować konieczność krótszej lub dłuższej przerwy w treningach. Najczęściej nie mają one bezpośredniego związku ze sportem, a ich przyczyną nie są urazy. Mowa tutaj m.in. o chorobach infekcyjnych.

W sporcie wyczynowym od wielu lat funkcjonuje pojęcie odnowy biologicznej. Większość sportowców i trenerów interpretuje ją jako różnego rodzaju zabiegi fizykalne. Jednakże odnowa biologiczna to nie tylko popularny masaż, lecz także szereg innych działań mających na celu przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.