Medycyna w sporcie

Układ oddechowy jest często niedoceniany przez sportowców. Nie możemy zbytnio kontrolować naszego oddechu, jednak poprzez rozwijanie mięśni oddechowych mamy wpływ na wydolność. To właśnie mięśnie oddechowe są często czynnikiem ograniczającym podczas wysiłku, dlatego poprzez odpowiedni trening i ćwiczenia oddechowe można na nie wpływać. Poprawa wydolności oddechowej może być kluczowa w rozwoju sportowym. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej.

Trening fizyczny dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 2 jest ważnym elementem profilaktyki mającym na celu utrzymanie prawidłowej glikemii organizmu. Zaniechanie aktywności fizycznej może prowadzić do rozwoju otyłości, która konsekwentnie będzie promowała rozwój cukrzycy. Trening fizyczny powinien w tym przypadku prowadzić do zmian molekularnych w mięśniach celem zwiększenia wrażliwości mięśni na insulinę lub zwiększenia zdolności mięśni do pobierania glukozy z krwi (czyli do redukcji hiperglikemii).

Przez wiele lat panowało przekonanie, że dzieci chore na astmę nie powinny podejmować żadnego wysiłku fizycznego. Tymczasem badania wykazały, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na psychologiczny rozwój dzieci, a także pozwola na budowanie wytrzymałości wysiłkowej i w perspektywie czasu może przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania incydentów nawrotu choroby. Piotr Mamczur podpowiada, jakie dyscypliny sportu są wskazane dla dzieci z astmą i o czym pamiętać, trenując dzieci z tym schorzeniem.

Pragnienie polepszania wyników sportowych za wszelką cenę jest nieodłącznym elementem sportu zawodowego. Zazwyczaj za sukcesem stoi niesamowite połączenie talentu i ciężkiej pracy. Niektórzy zawodnicy dodają do tej mieszanki trzeci czynnik, czyli doping farmakologiczny. Wymarzoną sytuacją byłoby jednak, gdyby to sam organizm produkował nadprogramowe ilości składników zapewniających sportowy sukces, do czego niezbędna jest modyfikacja genomu. Na tytułowe pytanie, czy doping genetyczny zastąpi farmakologię, odpowiada Marcin...

Wolne rodniki obarcza się odpowiedzialnością za pogorszenie wyników sportowych, ból mięśni, a nawet nowotwory. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Okazuje się, że nasz organizm całkiem dobrze radzi sobie ze stresem oksydacyjnym, choć nie można bezkarnie go powiększać. Jesteśmy w stanie również poprawić niektóre procesy antyoksydacyjne w organizmach sportowców. W jaki sposób? Tego dowiecie się z artykułu Jakuba Jelonka.

Kontuzje to bardzo częsty problem dzieci uczestniczących w kulturze fizycznej. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zadbajmy o odpowiednią profilaktykę i prewencję urazów. Ważne w tym kontekście będzie należyte przygotowanie się do zajęć. Warto już na tym etapie uwzględniać specyfikę trenowanej przez naszych podopiecznych dyscypliny sportu, a w momencie planowania zwrócić uwagę na wszelkie niebezpieczeństwa, z którymi mogą się oni zetknąć. Podczas samych zajęć z kolei, należy wystrzegać się ryzykownych ćwiczeń i zachowań,...

Temat suplementacji dzieci i młodzieży budzi wiele kontrowersji. Sposób odżywiania się młodego sportowca ma ogromny wpływ na jego zdrowie, samopoczucie, wyniki sportowe oraz kondycję psychiczną. Jednak czy dieta bez wspomagania może zapewnić optymalny rozwój, kształtowanie kluczowych cech motorycznych i właściwe tempo regeneracji? W jaki sposób proces wzrostu modyfikuje potrzeby żywieniowe rozwijającego się organizmu? Czy stosowanie suplementów diety przez dzieci i młodzież jest bezpieczne i zasadne?

Klasyczna medycyna chińska jest wielkim systemem medycznym, którego powstanie sinolodzy datują na 6 tysięcy lat temu. Zdrowie to według niej swobodny, niezakłócony przepływ energii w ciele. Choroby, dolegliwości, kontuzje traktowane są jako wyraz dysharmonii i brak swobodnego krążenia energii w organizmie. W celu przywrócenia równowagi medycyna chińska stosuje metody takie, jak: akupunktura, akupresura, moksoterapia, ziołoterapia, bańki, a także dietoterapia. Czy są one skuteczne w sporcie? O tym słów kilka...

Badania genetyczne mogą wkrótce odmienić oblicze sportu. Przewidywanie uzdolnień do danej dyscypliny na podstawie badań genetycznych (i to nawet u nienarodzonych dzieci!) jeszcze niedawno mogło wydawać się futurystycznym pomysłem. Okazuje się, że w kolejnych kilku dekadach będzie to z naukowego punktu widzenia możliwe. Na pewno jednak tego rodzaju analizy są w dalszym ciągu wątpliwe etycznie, co również powinno się brać pod uwagę. Skoro bowiem coś jest możliwe, należy się spodziewać, że wcześniej czy później mogą po takie...

Jest spore grono sportowców, którzy rezygnują z regularnego oddawania krwi z obawy przed spadkiem wydolności oraz pogorszeniem wyników sportowych. Są też czynni dawcy, którzy zastanawiają się, czy dzień donacji musi być dniem nietreningowym. Jak jest naprawdę?