Trening ogólnorozwojowy, mający na celu maksymalnie wszechstronną poprawę i rozwój wszystkich zdolności motorycznych, to jedna z obowiązkowych pozycji w planie treningowym amatora. Mimo tego, w ostatnich czasach zdecydowanie nie można powiedzieć, że ten typ treningu jest powszechnie stosowany przez szkoleniowców, a szkoda! Dlaczego warto zrobić krok w tył i wrócić do „ogólnorozwojówki” w swoich planach? I co ważniejsze: dlaczego jest to tak istotne w treningu amatorów?

Trening ogólnorozwojowy to trening wszechstronny, który ma u naszego klienta czy zawodnika spowodować rozwój ogólny wszystkich cech, które zaliczają się do składowych formy fizycznej. Obecnie ten typ treningu stosowany jest głównie u młodych zawodników – dzieci i nastolatków – przez pierwsze miesiące (a czasami lata) ćwiczeń, by wprowadzić młodych sportowców w bardziej specjalistyczny i przystosowany do dyscypliny trening.

Ale „ogólnorozwojówka” nie jest przeznaczona wyłącznie dla najmłodszych – świetnie sprawdzi się też u dorosłych. Co więcej, jest im bardzo potrzebna.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 78  Strona 79  Strona 80

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W tym numerze MT zachęcamy do przeczytania relacji Jakuba Jelonka z londyńskich Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Autor „Magazynu Trenera” startował w tegorocznych MŚ w chodzie sportowym i postanowił podzielić się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat przygotowań do zawodów, pobytu w Londynie, oprawy organizacyjnej oraz atmosfery w polskim zespole. Zachęcamy do lektury!

Powstaje wiele artykułów, których tematem przewodnim są rodzaje i techniki treningowe, które mogą stać się narzędziem do poprawy poziomu usług instruktora czy trenera personalnego. Można też pogłębiać swoją wiedzę, umiejętności i zasób ćwiczeń na warsztatach. Wszystko to jednak wiąże się z koniecznością zainwestowania sporych pieniędzy, a zwrot włożonego wysiłku i nakładu finansowego następuje po bardzo długim czasie. Jednak oprócz płatnych „ulepszaczy usług”, są też takie, które nie wiążą...