W dzisiejszych czasach wiele mówi się o budowaniu relacji, wypracowywaniu lojalności klientów i projakościowym podejściu do usługobiorców. To również podstawa rozwoju usług trenera personalnego i wielu innych specjalistów z dziedziny rekreacji czy ochrony zdrowia.

Wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dzisiaj zarządzanie marką swojej firmy, także tej jednoosobowej, to zarządzanie doświadczeniem swoich klientów. A to wcale nie jest proste i wymaga zmierzenia się z dotychczasowym doświadczeniem, wyniesionym np. z relacji z innymi czy wiedzy o takich usługach pozyskanej z mediów. Wszak wszystko jest relatywne. Czy wiemy, jakie wyobrażenie o naszym zawodzie i roli trenera ma nasz nowy podopieczny? Bez tej wiedzy trudniej będzie zbudować rangę swojego zawodu i rozwijać autorytet, a przede wszystkim – swoją przewagę konkurencyjną na rynku.

Wielu specjalistów działa tak, jakby ową przewagę tworzyła jedynie specyfika usług, a nie kompetencje do kreowania doświadczenia pacjentów, budowania trwałych relacji. Relacji indywidualnych, rozwijanych nie tylko podczas treningów, ale i przez Internet czy przez kontakt podopiecznych z klubem lub placówką, w której pracujemy. To emocje, intelekt klientów i ich percepcja – m.in. to, jak postrzegają infrastrukturę, z której korzystają (np. siłownię czy klub fitness), ilość poświęconego im czasu i uwagi itd. – przekładają się na postrzeganie marki trenera i firmy, którą reprezentuje. Emocje te mają ogromny wpływ na kształtowanie lojalności (czy choćby na potencjał do tego, by mogła się ona rozwijać).

Jeśli zatem podejmujemy jakiekolwiek działania marketingowe , zadbajmy o feedback od podopiecznych – by wiedzieć, jak de facto je postrzegają, jak je interpretują (czy zgodnie z naszymi oczekiwaniami i intencjami), a wreszcie – jaki mają one wpływ na ich decyzje co do korzystania z naszych usług, zainteresowania szerszą ofertą, polecaniem jej, opiniowaniem czy – niestety – rezygnacją.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 80

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!

Lekcje wychowania fizycznego kojarzą się z ruchem, zabawą, śmiechem, sprawnością, zmęczeniem, wysiłkiem, radością – to widać na zewnątrz – ale to przecież nie wszystko. Aktywność fizyczna w dobrze zorganizowanej lekcji nie tylko służy rozwojowi potencjału sprawności i wydolności fizycznej, nie tylko rozwija zdrowie, ale jest też znaczącym narzędziem kształtującym ważne cechy osobowości i umiejętności życiowe wpływające na wyższą jakość życia.