Obecnie w życiu młodych ludzi dominuje technologia: smartfony, tablety, komputery i konsole do gier. Bez nich jak bez ręki. Taki mamy klimat, takie mamy czasy. Tak zwanego postępu nie zatrzymamy. Proces cyfryzacji naszego społeczeństwa ma swoje bezsprzeczne zalety. Jednak wszelkie wynalazki i dobrodziejstwa techniki zwykle są mieczem obosiecznym.

Nie inaczej jest z ekranami telefonów, telewizorów i komputerów, przed którymi dzieci spędzają coraz więcej czasu. Gry komputerowe, aplikacje mobilne i szeroko pojęta rzeczywistość wirtualna mogą być na tyle wciągające, że oprócz patrzenia w monitor współczesny dzieciak robi niewiele więcej. Z psychologicznego punktu widzenia powoduje to niebezpieczne konsekwencje. Psychologowie aktywności fizycznej biją na alarm, że m.in. z powodu nowoczesnych technologii wzrasta tendencja do siedzącego i „zasiedziałego” trybu życia, który jest mocno powiązany z rosnącym wskaźnikiem niesprawności fizycznej i otyłości w polskim społeczeństwie. Z kolei z perspektywy psychologii społecznej rzeczywistości wirtualne pozbawiają młodych ludzi głębokich i wartościowych interakcji z innymi, a w szczególności z rówieśnikami (pisze o tym choćby słynny profesor Philip Zimbardo w swojej najnowszej książce pt. Gdzie ci mężczyźni?). A przecież właśnie dzięki takim nieformalnym relacjom młodzi ludzie uczą się tzw. umiejętności miękkich. A te, mimo dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii, cały czas są potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 79  Strona 80

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Najnowsze narzędzia do grupowego pomiaru parametrów sportowych są przeznaczone dla najbardziej wymagających trenerów wszystkich dyscyplin sportu. Systemy łączą technologię GPS, akcelerometru i pomiaru pracy serca – pozwalają na bieżąco monitorować wszystkie parametry na iPadzie. Dzięki temu każdy z trenerów w danym klubie ma, zawsze i wszędzie, dostęp do najistotniejszych danych treningowych.