Suplementy sportowe grają co prawda „pierwsze skrzypce”, gdy mowa o poprawie formy sportowej, jednak… No właśnie, jednak witamina D jest wyjątkiem – fenomenalnym „odkryciem” ostatnich lat o nieocenionym wręcz holistycznym wpływie na nasz organizm. Jej niedobory dotyczą znakomitej większości społeczeństwa, a skutkować mogą zarówno znacznymi zaburzeniami zdrowotnymi, jak i zauważalnym pogorszeniem formy sportowej. W wyjątkowych przypadkach pogorszenie stanu organizmu może zmusić nas do zarzucenia kariery...

By nie być gołosłownym, przytoczę parę twardych argumentów. Wszystkim nam już na biologii w szkole średniej wyjaśniano zależność między spożyciem witaminy D a wchłanianiem wapnia. Straszono krzywicą u dzieci i osteoporozą u dorosłych. Na tym jednak się kończyło, temat witaminy D nie był podejmowany – swoista rewolucja dokonuje się na naszych oczach – rozpoczęła się parę lat temu i trwa do dziś! Według aktualnych doniesień wpływ witaminy D sięga o wiele dalej. Spekuluje się wręcz, jakoby miała ona wpływ na wszelkie układy naszego ciała.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 64  Strona 65  Strona 66  Strona 67

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sportowcy bezsprzecznie są grupą osób, które muszą przykładać do jedzenia szczególną wagę. Im większą rolę w ich życiu odgrywają treningi, tym mocniejszy nacisk położyć trzeba na jadłospis. Oczywiście jego charakterystyka zależy głównie od uprawianej dyscypliny.

Jednym z bardziej istotnych, a na pewno głośno i szeroko omawianych mikroskładników sportowej diety jest żelazo. W związku z tym można zadać następujące pytania: Czy anemia jest tak częsta, jak się uważa? Czy trudno dostarczyć odpowiednich ilości żelaza z codzienną dietą? Czy suplementacja tym cennym metalem jest bezwzględną koniecznością, szczególnie w przypadku sportowca na diecie roślinnej? Czy szafowanie żelazem jest w pełni bezpieczne i nie niesie ze sobą daleko idących konsekwencji?