Na czym polega dieta Paleo? Chodzi o jedną czy o kilka diet? W zasobach Internetu znajdziemy wiele stron poświęconych diecie naszych przodków, ale informacje o nich są raczej rozbieżne. Niektóre dotyczą spożywania pewnych ilości zbóż, inne cukrowców jedynie z owoców i warzyw, jeszcze inne sposobu żywienia bliższego diecie ketogennej przy marginalnym udziale sacharydów.

Niektóre strony internetowe – najczęściej blogi komponowane przez bliżej nieznanych autorów, którzy nie grzeszą nie tylko wiedzą, ale i pokorą, gdyż uznają swoje słowa za „prawdę objawioną” – przedstawiają strategię diety opartej w około 60–70% na lipidach, inne natomiast proponują dosyć liberalny, około 30-procentowy udział tłuszczu. Bez wątpienia jednak prawie każde źródło „typowo propaleo” będzie wychwalać ten sposób żywienia i uznawać za jedyny słuszny. Oczywiście tylko dopóki będzie modny!

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 60  Strona 61

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zaraz po suplementach multiwitaminowych jest to najpopularniejszy produkt kupowany przez osoby uprawiające aktywność fizyczną — tak można stwierdzić po odczytaniu wyników badań ankietowych. Wcale nie chodzi tu o odżywki białkowe czy tzw. gainery, mające na celu wspomaganie budowania masy mięśniowej (lub nie tylko), choć wydawałoby się, że to te produkty wiodą prym na rynku suplementów dla sportowców.

Istotną częścią treningu sportowców jest poddawanie się okresowym badaniom. Do szczególnie istotnych należą badania krwi – wykonywane regularnie, po odpowiednim zinterpretowaniu wyników, pozwalają nie tylko ocenić stan zdrowia, ale i stanowią przydatne narzędzie do sterowania treningiem.