Beta-alanina to stosunkowo „świeże” odkrycie świata nauki. Jeszcze parę lat temu pisało się o niej niewiele, a nie mówiło prawie wcale. Z biegiem czasu i wraz z liczbą przeprowadzonych badań naukowych (na pacjentach klinicznych oraz z udziałem sportowców) stosunek do tego aminokwasu przeszedł swoistą transformację i aktualnie znacząca większość cenionych jednostek międzynarodowych zajmujących się żywieniem i dietetyką sportową uważa go za przydatny, a jego stosowanie za zasadne.

Również największe instytucje zajmujące się m.in. klasyfikacją suplementów diety dla sportowców w większości przypadków włączają b-alaninę do grupy suplementów A, a więc tych „pewnych”, mających potwierdzony pozytywny wpływ na organizm zawodnika i jego formę sportową. Godne nadmienienia jest, iż zaszczytne miejsce w tej grupie suplementów, obok beta-alaniny zajmuje stosunkowo niewiele związków (jak np. kreatyna, kofeina, dwuwęglany czy azotany/sok z buraka).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 64  Strona 65  Strona 66  Strona 67

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Owoce i warzywa to niezwykle istotny składnik naszej diety. Stanowi on najważniejsze źródło błonnika, witamin, mikroelementów i innych składników pozytywnie oddziałujących na zdrowie. Ogół tych substancji z wyłączeniem włókna pokarmowego można określić zbiorczym terminem mikroskładników, gdyż ich bardzo mała ilość odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Większość z nich jest po prostu niezbędna do życia, a niedobór ma wiele negatywnych skutków.

Podaż witamin i składników mineralnych z dietą jest na tyle istotna, że ich naturalna forma pozwala na lepsze wchłanianie i zwiększa biodostępność tych substancji. Zapotrzebowanie na takie składniki jak witamina D i C, witaminy z grupy B, a także cynk, żelazo, magnez i wapń jest szczególnie podwyższone w przypadku osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. A grupa tych ludzi, na szczęście, jest w Polsce coraz liczniejsza. Dlatego w tym i kolejnych numerach „Magazynu Trenera” przybliżę wam fakty na temat...