Istotną częścią treningu sportowców jest poddawanie się okresowym badaniom. Do szczególnie istotnych należą badania krwi – wykonywane regularnie, po odpowiednim zinterpretowaniu wyników, pozwalają nie tylko ocenić stan zdrowia, ale i stanowią przydatne narzędzie do sterowania treningiem.

Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych, już od kilkudziesięciu lat zlecanych przez lekarzy w przypadku różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji o stanie zdrowia. Niejednokrotnie ułatwia znalezienie przyczyny dolegliwości lub nawet pozwala na rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej. Ponadto u sportowców badania krwi pozwalają nie tylko ocenić stan zdrowia, ale także stanowią przydatne narzędzie do sterowania treningiem.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 66  Strona 67  Strona 68  Strona 69

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zaraz po suplementach multiwitaminowych jest to najpopularniejszy produkt kupowany przez osoby uprawiające aktywność fizyczną — tak można stwierdzić po odczytaniu wyników badań ankietowych. Wcale nie chodzi tu o odżywki białkowe czy tzw. gainery, mające na celu wspomaganie budowania masy mięśniowej (lub nie tylko), choć wydawałoby się, że to te produkty wiodą prym na rynku suplementów dla sportowców.

Na czym polega dieta Paleo? Chodzi o jedną czy o kilka diet? W zasobach Internetu znajdziemy wiele stron poświęconych diecie naszych przodków, ale informacje o nich są raczej rozbieżne. Niektóre dotyczą spożywania pewnych ilości zbóż, inne cukrowców jedynie z owoców i warzyw, jeszcze inne sposobu żywienia bliższego diecie ketogennej przy marginalnym udziale sacharydów.