Dieta sportowa

Wysoka aktywność fizyczna, dodatkowe przeciążenia związane z zajęciami szkolnymi i dodatkowymi lekcjami, codzienne lub prawie codzienne treningi, zgrupowania, mecze i zawody… wszystkie te czynniki sprawiają, że układ kostno-stawowy dziecka czy nastolatka, wbrew pozorom, może zbuntować się szybciej, niż ktokolwiek by się tego spodziewał. U osób dorosłych artretyzm i wszelkie inne zaburzenia związane ze stawami i ścięgnami oraz chrząstkami, nierzadko są na tyle zaawansowane, że muszą skończyć się pod skalpelem chirurga. Na szczęście...

Propozycja jadłospisu dla młodych zawodników przygotowana przez Mateusza Gawełczyka.

Na początkowym etapie przygody zawodnika ze sportem należy mu uświadamiać, że właściwe odżywienie nie uczyni z niego mistrza świata, ale bez właściwego odżywiania nigdy mistrzem świata nie zostanie. W cyklu poświęconemu żywieniu młodych sportowców tym razem Mateusz Gawełczyk skupia się na młodych adeptach koszykówki.

Większość osób już wie, że dziennie należy spożywać około 2 litrów wody. Niestety, świadomość istotnych dla zdrowia różnic między zwykłą wodą mineralną a jej smakowym odpowiednikiem jest wciąż wśród dzieci i młodzieży niedostateczna. O tym, co naprawdę kryją etykiety wód owocowych i dlaczego warto rozmawiać z młodymi sportowcami o zawartości ich bidonów i butelek, opowiada Mikołaj Lasek.

Propozycja jadłospisu dla młodych zawodników przygotowana przez Mateusza Gawełczyka.

Młodzi piłkarze próbują naśladować swoich starszych idoli w różnych aspektach życia, wierząc, że kiedyś będą prezentować podobny poziom umiejętności piłkarskich i grać w największych klubach z całego świata. Na pytania, jak przekonać młodych adeptów piłki nożnej do zdrowych produktów, w jaki sposób powinny być skomponowane ich posiłki w zależności od intensywności i częstotliwości treningów oraz czy można pozwolić zawodnikom na przysłowiowy kawałek pizzy, odpowiada Mateusz Gawełczyk.

Pływanie to dla jednych idealna forma aktywności fizycznej, odciążająca stawy, pozwalająca się zrelaksować, poczuć lekko. Dla innych odskocznia od codziennego treningu, forma aktywnej regeneracji czy też odpoczynku. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że pływanie na poziomie zawodowym to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportu. Większość pływaków, mniej więcej od 10.–12. roku życia do godziny 8 rano zrobi więcej niż 90% społeczeństwa w trakcie całego dnia. Kiedy część osób dopiero wstaje, inni kończą...

XXI wiek to czas rozwoju nowych technologii, który pozwala nam na dostęp do niemal nieograniczonej wiedzy. Jej jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. Mimo to młodzi sportowcy, trenerzy oraz ich rodzice często podlegają różnego rodzaju modom i trendom żywieniowym. Natłok informacji sprawia niestety, że często wybierają oni niekorzystne dla zdrowia podopiecznego rozwiązania. Dlatego też zadecydowaliśmy, że przy pomocy naszych ekspertów opracujemy dla Państwa cykl artykułów dotyczących żywienia młodego zawodnika.

Okres między zimą a wiosną może wydawać się dosyć nijaki, zwłaszcza pod względem żywienia. Bo cóż znajdziemy wtedy w sklepach? Spryskane konserwantami owoce, które już mają za sobą długą podróż z ciepłych krajów albo owinięte folią warzywa bez smaku. Do wiosny i wczesnych zbiorów z rodzimych pól musi jeszcze upłynąć trochę czasu, z kolei organizm zaczyna wybudzać się z zimowego snu i potrzebować doładowania witaminowego… Jak to wszystko pogodzić? Czy w ogóle można dostarczyć ciału odpowiednią...

Znikome nasłonecznienie, niskie temperatury, mniejsza ilość sportu i relaksu, a także mniejsza ilość owoców w diecie – tym wszystkim brakom ludzki organizm musi stawić czoła zimą. To dość wymagający okres, w którym trzeba chronić się przed infekcjami oraz robić wszystko, żeby zasoby energii życiowej i codziennego wigoru nie odbiegały zanadto od tych z sezonu letniego. Pomogą w tym witaminy i minerały, które zimą nabierają jeszcze większego znaczenia.