MAGAZYN TRENERA

Psychologia w sporcie

Szczegóły robią różnicę – zwłaszcza te drobne, semantyczne. Podobne zdanie, jak to w tytule, ale ze zmienionym „chciał” na „robił” też opisuje z pozoru całkiem pożądaną sytuację dla trenera, jednak różni się znacząco pod względem koncepcji przywództwa. Tymczasem sztuką jest sprawić, aby nasi podopieczni zamiast po prostu wykonywać nasze polecenia, uwierzyli w stojącą za nimi wizję i zapragnęli za nią podążać.

We współczesnej psychologii sportu ujawnia się tendencja do jak najpełniejszego opisu zawodnika oraz tworzenia w miarę zwartej całości składającej się z wielu elementów wzajemnie ze sobą powiązanych. Zaciera się przy tym tradycyjne rozumienie i oddzielne traktowanie właściwości psychicznych, psychomotorycznych, somatycznych czy technicznych. Kompleksowe planowanie szkolenia zawodnika to jeden z podstawowych warunków decydujących o sukcesie sportowym. Nic więc dziwnego, że trenerzy chcą wiedzieć, jakie cechy oraz w jakich...

Zarówno praktyka jak i badania pokazują, że rola, jaką odgrywa trener w sporcie, jest jedną z najważniejszych. Pozytywnie ukształtowana relacja trenera z zawodnikami wpływa na zachowania sportowca zarówno na boisku, jak i poza nim. Może być ona źródłem motywacji i rozwoju, jak i powodem rezygnacji z dalszego uprawiania sportu. Warto wiedzieć, że opisywana relacja pozwala skutecznie prognozować sukces sportowy.

Przed wejściem na stadion Liverpool FC stoi pomnik najbardziej zasłużonego trenera w historii tego klubu, Billa Shankly’ego. Szkot w dominującej postawie rozkłada szeroko ręce – nie można mieć wątpliwości, że to gest postaci, która odniosła sukces. Kiedy większość trenerów zamyka oczy, chciałaby zobaczyć siebie upamiętnionych właśnie w taki sposób i w takiej chwili. Tymczasem często potykamy się o zastawiane przez nas samych pułapki, których łatwo uniknąć. Na drodze do triumfu największym problemem okazują...

W krytycznych momentach najlepsi sportowcy, dzięki silnej motywacji, potrafią poderwać się do walki i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Ty także możesz zwiększyć motywację u swojego zawodnika.

Kiedy w 2014 r. zostałem poproszony o stworzenie programu nauczania przedmiotu pt. „psychologia sportu” dla XI Liceum Sportowego w Gliwicach, bardzo się ucieszyłem. Od razu byłem przekonany co do trafności tego projektu i dostrzegałem w nim spory potencjał dla rozwoju mojej lokalnej, sportowej społeczności. Po 2 latach realizacji autorskiego programu mogę stwierdzić, że było warto! W tym artykule opowiem o założeniach przedmiotu, mojej filozofii pracy oraz jej efektach.

Wszyscy dobrze znamy słowa tytułu tego artykułu, które mają pozornie chwalić, ale w gruncie rzeczy bardziej dyskredytują szkoleniowca, o którym się wspomina. To takie poklepanie po plecach z równoczesnym naklejeniem karteczki z napisem „kopnij mnie”. Rodzi się tu zasadne pytanie o to, co faktycznie czyni trenera dobrym i czy są to wyłącznie wyniki?

Aktywność fizyczna nierozerwalnie łączy się z radzeniem sobie z przeciwnościami. To właśnie sport wpisuje się w definicję gry o sumie zerowej, gdzie zysk jednego gracza jest równy przegranej drugiego. Wygrana oraz porażka są nieodłącznym elementem rywalizacji. To jedna z nielicznych dziedzin życia, która jest tak jednoznaczna i sprowadza się do systemu zerojedynkowego. Zaakceptowanie tego faktu oraz umiejętna analiza wyniku rywalizacji staje się w tym aspekcie kluczowym elementem. W jaki sposób wykorzystać przegraną do tego,...

Trenerzy często tłumaczą swoje sukcesy i porażki – a w szczególności te seryjne – tzw. zasadą albo efektem pędu (ang. psychological momentum). Podczas konferencji prasowych lub rozmów w kuluarach posługują się stwierdzeniami bezpośrednio nawiązującymi do tej zasady. Mówią: „Jesteśmy na fali wznoszącej” albo: „Po słabym początku odzyskaliśmy impet”, „Przeciwnik postawił twarde warunki i całkowicie nas zdominował”, „Jak się wali, to wszystko”. Chociaż z autopsji zarówno...

Czy to będzie tekst o szkoleniowcu nieudaczniku, który zapisał się niechlubnie w historii piłki nożnej rekordowym nagromadzeniem przegranych? Nie, to artykuł o każdym z nas i o tej części naszej pracy, której nie lubimy najbardziej, a która może dać nam najwięcej.