MAGAZYN TRENERA

Psychologia w sporcie

Istnieją wyraźne związki pomiędzy wynikiem sportowym a poziomem odczuwanego przez sportowca stresu. Zwycięzców i pokonanych dzieli jednak najczęściej umiejętność radzenia sobie z pobudzeniem, niepokojem i stresem. W poniższym artykule podpowiem, w jaki sposób i za pośrednictwem jakich narzędzi redukować poziom stresu u swoich zawodników.

Trening mentalny w Polsce cały czas przede wszystkim kojarzy się ze sportem zawodowym i olimpijskim. Wielka szkoda, bo może on być z powodzeniem wykorzystywany na różnych etapach szkolenia. Może także przynosić wymierne korzyści niezależnie od wieku, doświadczenia i poziomu umiejętności. Liczne badania naukowe oraz doniesienia praktyków potwierdzają tezę, że młodzi sportowcy mogą z powodzeniem uczyć się i stosować podstawowe techniki treningu mentalnego. Okres dojrzewania jest najlepszym momentem w rozwoju sportowca, aby wdrażać...

Bardzo często rozmawiamy, piszemy i słuchamy o celach przy okazji rozpoczynającego się nowego roku i magicznego, jakby mogło się wydawać, miesiąca stycznia. To właśnie w tym zimowym okresie większość z nas postanawia, co zmieni w swoim dotychczasowym zachowaniu czy nawykach. Decydujemy się czegoś nie robić lub przeciwnie – robić coś, co w naszym mniemaniu jest nietuzinkowe. Dlaczego zatem tylko około 8% osób dotrzymuje danego sobie słowa i realizuje założone, noworoczne cele? Jak ten aspekt wygląda w sporcie? W jaki sposób...

Kiedy rozpocząłem współpracę z kadrą narodową kobiet w boksie spotkałem na swojej ścieżce zawodowej trenera korzystającego z wielu narzędzi. Takie elementy, jak badania wydolnościowe, morfologiczne, lekarskie czy pomoc dietetyka były standardem. Co ważne, psycholog w tym środowisku nie był specjalistą z kosmosu, lecz ważnym członkiem teamu szkoleniowego. Tak jest do dzisiaj.

Szczegóły robią różnicę – zwłaszcza te drobne, semantyczne. Podobne zdanie, jak to w tytule, ale ze zmienionym „chciał” na „robił” też opisuje z pozoru całkiem pożądaną sytuację dla trenera, jednak różni się znacząco pod względem koncepcji przywództwa. Tymczasem sztuką jest sprawić, aby nasi podopieczni zamiast po prostu wykonywać nasze polecenia, uwierzyli w stojącą za nimi wizję i zapragnęli za nią podążać.

We współczesnej psychologii sportu ujawnia się tendencja do jak najpełniejszego opisu zawodnika oraz tworzenia w miarę zwartej całości składającej się z wielu elementów wzajemnie ze sobą powiązanych. Zaciera się przy tym tradycyjne rozumienie i oddzielne traktowanie właściwości psychicznych, psychomotorycznych, somatycznych czy technicznych. Kompleksowe planowanie szkolenia zawodnika to jeden z podstawowych warunków decydujących o sukcesie sportowym. Nic więc dziwnego, że trenerzy chcą wiedzieć, jakie cechy oraz w jakich...

Zarówno praktyka jak i badania pokazują, że rola, jaką odgrywa trener w sporcie, jest jedną z najważniejszych. Pozytywnie ukształtowana relacja trenera z zawodnikami wpływa na zachowania sportowca zarówno na boisku, jak i poza nim. Może być ona źródłem motywacji i rozwoju, jak i powodem rezygnacji z dalszego uprawiania sportu. Warto wiedzieć, że opisywana relacja pozwala skutecznie prognozować sukces sportowy.

Przed wejściem na stadion Liverpool FC stoi pomnik najbardziej zasłużonego trenera w historii tego klubu, Billa Shankly’ego. Szkot w dominującej postawie rozkłada szeroko ręce – nie można mieć wątpliwości, że to gest postaci, która odniosła sukces. Kiedy większość trenerów zamyka oczy, chciałaby zobaczyć siebie upamiętnionych właśnie w taki sposób i w takiej chwili. Tymczasem często potykamy się o zastawiane przez nas samych pułapki, których łatwo uniknąć. Na drodze do triumfu największym problemem okazują...

W krytycznych momentach najlepsi sportowcy, dzięki silnej motywacji, potrafią poderwać się do walki i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Ty także możesz zwiększyć motywację u swojego zawodnika.

Kiedy w 2014 r. zostałem poproszony o stworzenie programu nauczania przedmiotu pt. „psychologia sportu” dla XI Liceum Sportowego w Gliwicach, bardzo się ucieszyłem. Od razu byłem przekonany co do trafności tego projektu i dostrzegałem w nim spory potencjał dla rozwoju mojej lokalnej, sportowej społeczności. Po 2 latach realizacji autorskiego programu mogę stwierdzić, że było warto! W tym artykule opowiem o założeniach przedmiotu, mojej filozofii pracy oraz jej efektach.