MAGAZYN TRENERA

Psychologia w sporcie

Czy ten tytuł w ogóle ma sens?! Jak z tego, co wydaje się celem każdego – nie tylko sportowca, ale wszystkich, którzy podejmują się jakichkolwiek wyzwań – można uczynić zaprzeczenie tejże idei? Otóż praktyka pokazuje, że jednorazowy sukces może stać się przyczyną zapoczątkowania długotrwałego trendu spadkowego. Jak temu zapobiec?

Sport, jak każda inna aktywność, którą podejmujemy w życiu, niesie za sobą ryzyko kontuzji i urazów fizycznych. Od drobnych po poważne. Nie należy z tego powodu zniechęcać młodych ludzi do podejmowania aktywności sportowej. Raczej dobrze jest zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby ryzyko urazów minimalizować. A jeśli już się zdarzą, dobrze je wyleczyć przed powrotem do dalszych treningów. Uraz fizyczny nie tylko bowiem negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie młodego zawodnika, ale często także odbija się na jego...

W sporcie umiejętność intencjonalnego skupienia uwagi na teraźniejszości jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu. Myśląc o tym, co dopiero nastąpi lub rozpamiętując wydarzenia, które już minęły, odwodzimy nasz umysł od zadania, które wykonujemy i utrudniamy jego realizację.

Istnieją wyraźne związki pomiędzy wynikiem sportowym a poziomem odczuwanego przez sportowca stresu. Zwycięzców i pokonanych dzieli jednak najczęściej umiejętność radzenia sobie z pobudzeniem, niepokojem i stresem. W poniższym artykule podpowiem, w jaki sposób i za pośrednictwem jakich narzędzi redukować poziom stresu u swoich zawodników.

Trening mentalny w Polsce cały czas przede wszystkim kojarzy się ze sportem zawodowym i olimpijskim. Wielka szkoda, bo może on być z powodzeniem wykorzystywany na różnych etapach szkolenia. Może także przynosić wymierne korzyści niezależnie od wieku, doświadczenia i poziomu umiejętności. Liczne badania naukowe oraz doniesienia praktyków potwierdzają tezę, że młodzi sportowcy mogą z powodzeniem uczyć się i stosować podstawowe techniki treningu mentalnego. Okres dojrzewania jest najlepszym momentem w rozwoju sportowca, aby wdrażać...

Bardzo często rozmawiamy, piszemy i słuchamy o celach przy okazji rozpoczynającego się nowego roku i magicznego, jakby mogło się wydawać, miesiąca stycznia. To właśnie w tym zimowym okresie większość z nas postanawia, co zmieni w swoim dotychczasowym zachowaniu czy nawykach. Decydujemy się czegoś nie robić lub przeciwnie – robić coś, co w naszym mniemaniu jest nietuzinkowe. Dlaczego zatem tylko około 8% osób dotrzymuje danego sobie słowa i realizuje założone, noworoczne cele? Jak ten aspekt wygląda w sporcie? W jaki sposób...

Kiedy rozpocząłem współpracę z kadrą narodową kobiet w boksie spotkałem na swojej ścieżce zawodowej trenera korzystającego z wielu narzędzi. Takie elementy, jak badania wydolnościowe, morfologiczne, lekarskie czy pomoc dietetyka były standardem. Co ważne, psycholog w tym środowisku nie był specjalistą z kosmosu, lecz ważnym członkiem teamu szkoleniowego. Tak jest do dzisiaj.

Szczegóły robią różnicę – zwłaszcza te drobne, semantyczne. Podobne zdanie, jak to w tytule, ale ze zmienionym „chciał” na „robił” też opisuje z pozoru całkiem pożądaną sytuację dla trenera, jednak różni się znacząco pod względem koncepcji przywództwa. Tymczasem sztuką jest sprawić, aby nasi podopieczni zamiast po prostu wykonywać nasze polecenia, uwierzyli w stojącą za nimi wizję i zapragnęli za nią podążać.

We współczesnej psychologii sportu ujawnia się tendencja do jak najpełniejszego opisu zawodnika oraz tworzenia w miarę zwartej całości składającej się z wielu elementów wzajemnie ze sobą powiązanych. Zaciera się przy tym tradycyjne rozumienie i oddzielne traktowanie właściwości psychicznych, psychomotorycznych, somatycznych czy technicznych. Kompleksowe planowanie szkolenia zawodnika to jeden z podstawowych warunków decydujących o sukcesie sportowym. Nic więc dziwnego, że trenerzy chcą wiedzieć, jakie cechy oraz w jakich...

Zarówno praktyka jak i badania pokazują, że rola, jaką odgrywa trener w sporcie, jest jedną z najważniejszych. Pozytywnie ukształtowana relacja trenera z zawodnikami wpływa na zachowania sportowca zarówno na boisku, jak i poza nim. Może być ona źródłem motywacji i rozwoju, jak i powodem rezygnacji z dalszego uprawiania sportu. Warto wiedzieć, że opisywana relacja pozwala skutecznie prognozować sukces sportowy.