Tarczyca to bardzo ważny, a często niedoceniany gruczoł ludzkiego ciała. Zmiany chorobowe w jego funkcjonowaniu istotnie zaburzają zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Ocenia się, że problemy związane z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, choć nawet połowa z nich o tym nie wie. Polscy endokrynolodzy szacują, że zaburzenia czynności gruczołu tarczowego dotyczą nawet 22% mieszkańców naszego kraju, w tym osób aktywnych fizycznie.
Tarczyca to niewielki gruczoł przypominający kształtem motyla. Znajduje się on w dolnej części szyi, poniżej krtani. U kobiet tarczyca waży od 15 do 30 g, natomiast u mężczyzn – od 30 do 60 g. Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroksynę (T3). Hormony te potrzebne są do prawidłowego rozwoju większości tkanek, głównie do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, właściwego przebiegu dojrzewania płciowego, a także do wzrostu kości. Hormony te mają swój udział także w termogenezie poprzez jej stymulację, a także oddziaływają na metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów.
Wydzielanie hormonów tarczycy pobudza hormon przysadki mózgowej TSH (tyreotropina), dlatego tak ważne jest cykliczne badanie poziomu tego hormonu w organizmie. Podczas gdy stężenie hormonów tarczycy jest duże, ilość TSH maleje i odwrotnie – w przypadku małej ilości hormonów tarczycy, TSH rośnie. Wówczas możemy mówić o nadczynności i niedoczynności tarczycy.