MAGAZYN TRENERA

Medycyna w sporcie

Jest spore grono sportowców, którzy rezygnują z regularnego oddawania krwi z obawy przed spadkiem wydolności oraz pogorszeniem wyników sportowych. Są też czynni dawcy, którzy zastanawiają się, czy dzień donacji musi być dniem nietreningowym. Jak jest naprawdę?

Stopy biegacza narażone są na szereg dolegliwości: odciski, pęcherze, czarniejące i schodzące paznokcie czy grzybica. Aby im zapobiegać, trzeba odpowiednio dbać o skórę stóp i paznokci oraz w porę reagować na każdy objaw dyskomfortu.

Efekt placebo, choć pozornie nie wywołuje żadnego działania, w rzeczywistości ma wielką moc sprawczą. Intuicyjnie wszyscy wiemy, że placebo nie ma wpływu na nasz organizm. W wielu przypadkach jednak naiwnie wierzymy w działanie tej nieaktywnej substancji. Dzieje się tak ponieważ, placebo – mimo, że nie powinno – czasami działa. Można wykorzystać tę wiedzę podczas treningu i dzięki niej poprawiać swoje wyniki. Sprawdźcie jak.

Kręgosłup to najważniejsza część szkieletu. Stanowi główną oś i podporę całego ciała. Zdawałoby się, że aktywność sportowa powinna nas uchronić przed bólem pleców. Tymczasem wielu sportowców, nawet pomimo wytężonego treningu mięśni grzbietu, uskarża się na ból kręgosłupa.

Tarczyca to gruczoł o niewielkich rozmiarach, ale bardzo dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby cierpiące na choroby tarczycy mogą mieć pewne problemy z ćwiczeniami fizycznymi. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z aktywności.

Badanie poziomu kinazy kreatynowej możemy wykonać już z jednej kropli krwi za pomocą specjalistycznego urządzenia. Daje nam ono możliwość określenia, jaki jest stan naszego organizmu po ciężkim treningu. Dzieje się tak dlatego, że kinaza to ważny marker zmęczenia na poziomie mięśniowym. Inaczej mówiąc, poziom kinazy może dać nam wskazówkę, jak ciężki był ostatni trening, a także czy nasz organizm dobrze go zniósł i jak szybko się regeneruje. Jeśli będziemy wykonywać takie pomiary regularnie, mamy szansę wprowadzić dodatkowy...

Od szóstego tygodnia naszego istnienia żyjemy w cieniu tego potężnego hormonu. Przez pierwsze miesiące kształtuje naszą płeć i stara się bezsprzecznie zaznaczyć, że do końca życia będziemy mężczyznami z krwi i kości. Po narodzinach w dalszym ciągu zmienia nasze ciała, kształtując drugorzędowe cechy płciowe, a przez całe życie w olbrzymim stopniu odpowiada za sferę emocjonalną, starając się, aby takie cechy, jak odwaga, niezależność, śmiałość i pewność siebie miały zawsze pierwszeństwo.

Temat dopingu farmakologicznego wraca jak bumerang z każdym przypadkiem wykrycia jego stosowania u znanego sportowca. W tym roku za sprawą zorganizowanego rosyjskiego procederu o tym zjawisku mówiło się prawdopodobnie najwięcej w historii. Nagrano więcej reportaży i programów dokumentalnych niż po wykryciu afery w NRD. Różnica była jednak taka, że sportowcy Niemieckiej Republiki Demokratycznej w latach 70. i 80. minionego stulecia nie zdawali sobie sprawy ze składu podawanych im tabletek, a Rosjanie dokładnie wiedzieli, co...

Badania prowadzone przez IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) w roku 2000 dowiodły stosowania suplementów przez 20% Polaków. Głównymi ich odbiorcami są dzieci i osoby starsze. Badania z ramienia programu WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) wykazało stosowanie suplementów przez 12% kobiet oraz 5% mężczyzn w wieku 20—74 lat. W 2008 z kolei badania TNS OBOP potwierdziły, że 22% badanych Polaków sięga po suplementy diety. W USA natomiast, co z pewnością nikogo nie zdziwi,...

Pocenie się jest naturalnym i zdrowym objawem. Pocimy się pod wpływem stresu, w trakcie wysiłku fizycznego, podczas upału czy wskutek gorączki. Mimo nieprzyjemnego zapachu i wątpliwych wrażeń estetycznych stanowi ważny element funkcjonowania organizmu — jego zadaniem jest chłodzenie ciała. Na szczęście istnieje wiele metod pomagających w walce z tym problemem.