MAGAZYN TRENERA

Medycyna w sporcie

Kontuzje to bardzo częsty problem dzieci uczestniczących w kulturze fizycznej. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zadbajmy o odpowiednią profilaktykę i prewencję urazów. Ważne w tym kontekście będzie należyte przygotowanie się do zajęć. Warto już na tym etapie uwzględniać specyfikę trenowanej przez naszych podopiecznych dyscypliny sportu, a w momencie planowania zwrócić uwagę na wszelkie niebezpieczeństwa, z którymi mogą się oni zetknąć. Podczas samych zajęć z kolei, należy wystrzegać się ryzykownych ćwiczeń i zachowań,...

Temat suplementacji dzieci i młodzieży budzi wiele kontrowersji. Sposób odżywiania się młodego sportowca ma ogromny wpływ na jego zdrowie, samopoczucie, wyniki sportowe oraz kondycję psychiczną. Jednak czy dieta bez wspomagania może zapewnić optymalny rozwój, kształtowanie kluczowych cech motorycznych i właściwe tempo regeneracji? W jaki sposób proces wzrostu modyfikuje potrzeby żywieniowe rozwijającego się organizmu? Czy stosowanie suplementów diety przez dzieci i młodzież jest bezpieczne i zasadne?

Klasyczna medycyna chińska jest wielkim systemem medycznym, którego powstanie sinolodzy datują na 6 tysięcy lat temu. Zdrowie to według niej swobodny, niezakłócony przepływ energii w ciele. Choroby, dolegliwości, kontuzje traktowane są jako wyraz dysharmonii i brak swobodnego krążenia energii w organizmie. W celu przywrócenia równowagi medycyna chińska stosuje metody takie, jak: akupunktura, akupresura, moksoterapia, ziołoterapia, bańki, a także dietoterapia. Czy są one skuteczne w sporcie? O tym słów kilka...

Badania genetyczne mogą wkrótce odmienić oblicze sportu. Przewidywanie uzdolnień do danej dyscypliny na podstawie badań genetycznych (i to nawet u nienarodzonych dzieci!) jeszcze niedawno mogło wydawać się futurystycznym pomysłem. Okazuje się, że w kolejnych kilku dekadach będzie to z naukowego punktu widzenia możliwe. Na pewno jednak tego rodzaju analizy są w dalszym ciągu wątpliwe etycznie, co również powinno się brać pod uwagę. Skoro bowiem coś jest możliwe, należy się spodziewać, że wcześniej czy później mogą po takie...

Jest spore grono sportowców, którzy rezygnują z regularnego oddawania krwi z obawy przed spadkiem wydolności oraz pogorszeniem wyników sportowych. Są też czynni dawcy, którzy zastanawiają się, czy dzień donacji musi być dniem nietreningowym. Jak jest naprawdę?

Stopy biegacza narażone są na szereg dolegliwości: odciski, pęcherze, czarniejące i schodzące paznokcie czy grzybica. Aby im zapobiegać, trzeba odpowiednio dbać o skórę stóp i paznokci oraz w porę reagować na każdy objaw dyskomfortu.

Efekt placebo, choć pozornie nie wywołuje żadnego działania, w rzeczywistości ma wielką moc sprawczą. Intuicyjnie wszyscy wiemy, że placebo nie ma wpływu na nasz organizm. W wielu przypadkach jednak naiwnie wierzymy w działanie tej nieaktywnej substancji. Dzieje się tak ponieważ, placebo – mimo, że nie powinno – czasami działa. Można wykorzystać tę wiedzę podczas treningu i dzięki niej poprawiać swoje wyniki. Sprawdźcie jak.

Kręgosłup to najważniejsza część szkieletu. Stanowi główną oś i podporę całego ciała. Zdawałoby się, że aktywność sportowa powinna nas uchronić przed bólem pleców. Tymczasem wielu sportowców, nawet pomimo wytężonego treningu mięśni grzbietu, uskarża się na ból kręgosłupa.

Tarczyca to gruczoł o niewielkich rozmiarach, ale bardzo dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby cierpiące na choroby tarczycy mogą mieć pewne problemy z ćwiczeniami fizycznymi. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z aktywności.

Badanie poziomu kinazy kreatynowej możemy wykonać już z jednej kropli krwi za pomocą specjalistycznego urządzenia. Daje nam ono możliwość określenia, jaki jest stan naszego organizmu po ciężkim treningu. Dzieje się tak dlatego, że kinaza to ważny marker zmęczenia na poziomie mięśniowym. Inaczej mówiąc, poziom kinazy może dać nam wskazówkę, jak ciężki był ostatni trening, a także czy nasz organizm dobrze go zniósł i jak szybko się regeneruje. Jeśli będziemy wykonywać takie pomiary regularnie, mamy szansę wprowadzić dodatkowy...