MAGAZYN TRENERA

Dieta sportowa

Częste, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zjawisko, to rozbudowywanie gabarytów z nastawieniem na rozbudowę masy mięśniowej. Jak zatem zaplanować żywienie, by dominował przyrost masy mięśniowej względem tłuszczu? Polecamy przykładowy jadłospis z zaleceniami dietetyka.

Wśród klientów siłowni coraz częściej spotyka się osoby stosujące diety alternatywne, eliminacyjne czy polegające na odwróceniu rozkładu makroskładników w stosunku do standardowej diety. W świecie profesjonalnych sportowców także mamy do czynienia z popularyzacją innych niż standardowe sposobów żywienia. Jako naród jesteśmy coraz bardziej świadomi żywieniowo, natomiast nadal trudno o znalezienie trenera personalnego, który ma odpowiednią wiedzę na temat prowadzenia osób stosujących...

Popularność diety wegańskiej, czyli tej pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego, rośnie. Wraz z nią pojawia się coraz więcej pytań, nie tylko o praktyczne zastosowanie takiego modelu żywienia, ale też o poszczególne składniki roślinne i komponowanie diety pod kątem aktywności fizycznej. Poniższy artykuł jest odpowiedzią na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Aby zdać sobie sprawę z wagi posiłku potreningowego, wystarczy dokładnie przyjrzeć się zasadom wszelakich diet czy schematów żywieniowych. Otóż znakomita większość z nich zaleca, żeby największa porcja jedzenia w ciągu dnia przypadała na okres bezpośrednio następujący po aktywności fi zycznej. Szczególnie dobrze to widać w jadłospisach redukcyjnych lub zawierających kilkunastogodzinną głodówkę (np. intermittent fasting). Zawsze większość kalorii w ciągu dnia zawarta jest w posiłku przedtreningowym oraz potreningowym,...

Po sezonie letnim, kiedy mieliśmy niemal nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, obfitujących w antyoksydanty i witaminy, musimy przestawić nasz organizm na czas jesienno-zimowy. Jednocześnie, trzeba przygotować układ odpornościowy na kaprysy pogody, także podczas sesji treningowych. W jakie składniki warto się zaopatrzyć, by w pełnej formie i zdrowiu przetrwać ten czas?

W świecie żywienia mamy do czynienia z dosyć ciekawym zjawiskiem. Na przestrzeni lat można obserwować cykliczne „zapętlania” względem panujących trendów żywieniowych. Sporo osób poleca obecnie diety eliminacyjne, takie jak: bezglutenowa, bezlaktozowa, z wykluczeniem zbóż czy wegańska. Czasem owe zalecenia mają rację bytu, czasem podyktowane są tylko modą. Nie da się jednak ukryć, że przywołane zjawisko ma miejsce od dawna.

W powszechnej opinii bardzo głęboko zakorzeniło się przeświadczenie, że kilkadziesiąt minut po wykonanym wysiłku jest kluczowe pod względem późniejszej efektywności sportowej i formy. Takie zjawisko potocznie nazywane jest oknem anabolicznym. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że w okresie kilku godzin po treningu organizm szczególnie potrzebuje składników odżywczych i jednocześnie bardzo wydajnie wykorzystuje je do procesów regeneracyjnych. Ale czy na pewno ta względnie oczywista kwestia ma swoje uzasadnienie w...

Zaczynasz od rozgrzewki, następnie udajesz się na salę z ciężarami, na której tricepsy pracują na poręczach, a hantle pompują barki. Na koniec dorzucasz jeszcze cardio na bieżni. Podczas rozciągania myślisz już tylko o tym, co by tu zjeść po treningu. Powstrzymanie się w takim stanie przed szybkim wejściem do cukierni po pachnące aż na ulicy pączki to nie lada wyzwanie. A teraz wyobraź sobie, że na trening udajesz się nic uprzednio nie jedząc, z pustym żołądkiem... Zanim kategorycznie stwierdzisz, że nie jest to opcja dla ciebie, zastanów...

Na nasze zdrowie, które bezpośrednio przyczynia się do szczęśliwego życia, składają się trzy czynniki: prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia dawka pełnowartościowego snu. Ciężko uszeregować tę wielką trójkę według ważności, ale z pewnością na pierwszym miejscu większość osób ustawiłaby właśnie zdrową dietę. Niestety jest ona jednym z najbardziej pracochłonnych elementów tej układanki.

Stawy to ruchome połączenia kości, dzięki którym możemy się swobodnie poruszać. Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.